Kvalitní spánek je velice důležitý

24.5.2012 | Autor: | Publikováno v Dům a zahrada, Zdraví

Při spánku dochází k útlumové fázi organismu – mizí funkčnost některých smyslů, zpomaluje se dýchání, snižuje se krevní tlak i tělesná teplota. Naopak i při spánku mozek pracuje intenzivně a důkazem je to, že se nám zdají sny.

Délka spánku je u každého jedince individuální. Všeobecně se udává v rozmezí 7 – 8 hodin, tudíž lze říci, že prospíme třetinu života. Neberme ale tento čas jako ztracený a nesnažme se dobu spánku zkracovat např. kvůli pracovním povinnostem. Aby si organismus odpočinul a načerpal novou energii do dalšího dne, je velice důležité dopřát si kvalitní spánek. A právě kvalita spánku je důležitější než jeho délka. Pokud se nám kvalitní spánek dlouhodobě nedostává, přijde pocit vyčerpanosti, únava, snížená imunita a pokles výkonnosti.

Jak si dopřát kvalitní spánek

Faktory, které ovlivňují kvalitu spánku, můžeme rozdělit na vnitřní a vnější. Mezi vnější faktory, které negativně ovlivňují kvalitu spánku, patří hluk, světlo při usínání, počasí, kvalita ovzduší, nevhodný životní styl. K vnitřním faktorům, které mají vliv na kvalitu spánku, řadíme špatný spánkový biorytmus, stres a starosti, na které myslíme i při usínání.

Co tedy můžete udělat, aby byl váš spánek opravdu kvalitní?

  • začněte ložnicí, ve které spíte – důležité je, aby byla vyvětraná, teplota by se měla pohybovat od 18 do 20 stupňů Celsia a snažte se zde co nejvíce minimalizovat světlo a hluk
  • pak přichází na řadu postel – uvědomíme-li si, že spánkem strávíme přibližně třetinu života, neměli bychom šetřit na nákupu kvalitní postele a matrace. Právě dobře vybraná postel a matrace dopřejí našemu tělu kvalitní odpočinek. Nechte si poradit od odborníků ve specializovaných prodejnách!
  • omezte další negativní faktory, které ovlivňují kvalitu spánku. Neřešte těsně před spaním problémy, které vás rozruší, ani se nevěnujte aktivnímu cvičení. Naopak vhodná je po večeři krátká procházka, po které si dopřejete uvolňující koupel.
  • snažte se usínat i vstávat přibližně ve stejnou dobu a to i o víkendu.
  • poslední jídlo snězte minimálně 2 hodiny před spaním. Nemělo by to ovšem být nic těžkého, ideální jsou lehká jídla s vysokým podílem zeleniny. 3 až 4 hodiny před spaním nepijte kávu nebo jiné kofeinové či energetické nápoje.  Alkohol před spaním také snižuje kvalitu spánku.

Když spánek nepřichází

Někdy se to tak stane, že člověk prostě nemůže usnout. S dlouhodobějšími potížemi s usínáním a s poruchami spánku bychom se rozhodně měli obrátit na lékaře. Pokud jde ale o ojedinělou záležitost, můžeme vyzkoušet některé rady, které znaly už naše babičky. Například jako „uspávací“ nápoj se osvědčilo teplé mléko s medem, pomáhají i bylinky a čaje z nich uvařené (meduňka lékařská, třezalka tečkovaná nebo mučenka pletní). S léky na spaní zacházejte opatrně a sáhněte po nich jen ve výjimečných situacích.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář