Kvalitní spánek jako součást péče o naše zdraví

12.12.2011 | Autor: | Publikováno v Zdraví

Mnoho výzkumů a studií ukázalo, že kvalitní spánek dokáže s naším tělem doslova divy. Bohužel to ale platí i naopak – nedostatek spánku nebo nekvalitní spánek nám přivodí různé zdravotní problémy – od časté únavy během dne až po riziko vzniku vážnějších onemocnění.

Spánek patří mezi základní fyziologické potřeby každého jedince a je nezbytný pro správnou funkci organismu. Během spánku dochází k regeneraci centrálního nervového systému a k odpočinku svalů. Dlouhodobý nedostatek spánku zkracuje délku života a zvyšuje celkovou nemocnost. Lidé s nedostatkem spánku jsou mnohem více náchylnější k různým infekčním onemocněním a také jsou více ohroženi kardiovaskulárními chorobami. Správnou dobu spánku nelze ovšem jednoznačně určit. Je to individuální u každého jedince a tuto dobu ovlivňuje řada faktorů. Obecně lze říci, že zdravá doba spánku by se měla u dospělého člověka pohybovat v rozmezí 7 až 8,5 hodiny denně.

Jak si zajistit kvalitní spánek

Kvalitní spánek ovlivňuje řada faktorů. Jedním z nejdůležitějších je výběr kvalitní matrace a roštu. Zatímco výběr postele je záležitostí ryze estetickou, rošty do postele vybírejte zásadně s ohledem na jejich přínos pro vaše zdraví. Hlavní úlohou každého roštu je provzdušňování lůžka. Pryč jsou doby, kdy byly matrace uloženy na celistvých deskách a tím bylo znemožněno přístupu vzduchu k matraci. Docházelo k množení plísní a roztočů.

Záleží jen na vás, jaké rošty do postelí zvolíte – vybírat si můžete rošty lamelové, segmentové, polohovací (ručně nebo pomocí motoru), výklopné (pro snadný přístup do úložného prostoru) nebo jednoduché rošty laťkové. Záleží na tom, kolik peněz můžete do nákupu roštů investovat a také na tom, co všechno požadujete – např. zda vám stačí nepolohovatelný rošt nebo zda si rádi v posteli čtete se zvednutou hlavou, či zda potřebujete mít přístup do úložného prostoru pod postelí. Vybírejte tedy nové rošty s rozmyslem a v klidu si promyslete všechny klady i zápory, které daný rošt nabízí.

Neméně pozornosti věnujte výběru matrace – nabídka je více než široká a opět bude záležet na vašich finančních možnostech. Pokud již trpíte nějakými zdravotními problémy, může vám vhodný výběr matrace od těchto problémů ulevit. Není od věci poradit se s odborníky v některé ze specializovaných prodejen, protože v tak široké nabídce se laik jen těžko vyzná.

Další tipy pro kvalitní spánek

Aby byl náš spánek kvalitní a ráno jsme se probouzeli opravdu odpočatí, je dobré dodržovat několik jednoduchých pravidel:

  • teplota v ložnici by měla být 18 – 20 st. Celsia a měl by zde být minimalizován hluk a světlo
  • poslední jídlo dne byste měli konzumovat nejpozději 3 – 4 hodiny před ulehnutím a nemělo by to být něco tučného
  • pozdě odpoledne nepijte kávu, černý čaj nebo jiné kofeinové nápoje
  • vhodná je večerní lehká procházka, naopak intenzivní cvičení se 3 – 4 hodiny před ulehnutím nedoporučuje
  • před spaním nepijte alkohol a nekuřte
  • snažte se vstávat i uléhat každý den (i o víkendu) přibližně ve stejnou dobu
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář