Je opravdu tolik důležité přezouvat pneumatiky?

25.7.2012 | Autor: | Publikováno v Auto a moto, Cestování

V současné době je již povinnost jezdit v zimním období (od 1. listopadu do 31. března) na zimních pneumatikách zakotvena v zákoně. Ale je používání zimních pneumatik opravdu tak důležité? A je nutné na jaře vyměnit zimní pneumatiky zpět na letní?

Rozdíl mezi zimními a letními pneumatikami je v použitém materiálu a v dezénu pneumatiky. Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z mnohem měkčích materiálů než letní pneumatiky, díky čemuž je zajištěna přilnavost k vozovce i při velmi nízkých teplotách. Dezén zimních pneumatik je navržen tak, aby jednotlivé štěrbiny byly co nejblíže u sebe, což umožní vysokou přilnavost pneumatiky k mokré nebo kluzké vozovce.

Letní pneumatiky jsou navrženy tak, aby odolávaly aquaplaningu a aby vykazovaly vynikající vlastnosti nejen na suché, ale i na mokré vozovce. Letní pneumatiky šetří spotřebu pohonných hmot a jsou tišší, ale jejich skvělé vlastnosti a přilnavost k vozovce se ztrácejí při teplotách pod sedm stupňů Celsia. Potom přichází čas pro přezutí letních pneumatik na zimní.

Nešetřete na vlastní bezpečnosti

Mnoho motoristů se snaží ušetřit peníze za nákup dvou sad pneumatik tím, že si koupí tzv. celoroční nebo-li univerzální pneumatiky. Jejich používání je ale sporné a odborníci tyto pneumatiky spíše nedoporučují. Snad jedině v tom případě, že jezdíte s autem po celý rok spíše svátečně.

Nelze doporučit ani používání zimních pneumatik pouze na poháněných kolech a letní pneu ponechat na volně se otáčející ose. Na první pohled díky tomuto způsobu ušetříte peníze za nákup dvou párů pneumatik, ale z bezpečnostního hlediska nelze toto řešení vůbec doporučit. Pokud pneumatiky mimo sezónu správně uložíte, zvýšíte tím jejich životnost a tím pádem ušetříte peníze.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář