Druhy pneumatik

27.7.2012 | Autor: | Publikováno v Auto a moto

Každý laik ví, že existují pneumatiky zimní a letní a tuší cosi o povinné minimálně hloubce dezénu pneumatiky. Ale víte, jak ještě se mohou pneumatiky dělit a čím se od sebe jednotlivé druhy liší?

Základní dělení na letní a zimní pneumatiky je asi každému jasné – na letních pneumatikách se jezdí v letním období a na zimních v zimním období. Podle nového zákona začíná zimní období 1. listopadu a končí 31. března. V tomto období je řidič povinen použít zimní pneumatiky, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, námraza nebo led nebo pokud lze předpokládat, že se vzhledem k povětrnostním podmínkám vrstva sněhu, led nebo námraza na silnici utvoří. Počasí je opravdu nevyzpytatelné a i pokud je ráno sluníčko a silnice jsou suché, neznamená to, že odpoledne nemůže začít mrznout a padat sníh. Z toho důvodu je v zájmu vaší bezpečnosti určitě vhodné používat zimní pneumatiky po celé zimní období, bez ohledu na aktuální počasí. Dalším druhem jsou univerzální pneumatiky, které jsou takovým kompromisem mezi letními a zimními pneumatikami, umožňují celoroční používání bez nutností přezouvání. Ale protože se jedná jen o kompromis, nelze tyto pneumatiky používat v extrémních zimních podmínkách. Jsou určeny pro nenáročné řidiče, kteří jezdí málo a počasí v zimním období je v jejich oblasti velice mírné.

Dělení pneumatik podle struktury

  1. diagonální pneumatiky – tyto pneumatiky se skládají z několika vrstev textilie. Tyto vrstvy jsou uloženy šikmo a ve střídavém směru. I když podávají diagonální pneumatiky dobrý výkon, v současné době se používají málo – nahradily je pneumatiky radiální.
  2. radiální pneumatiky – vrstvy textilie jsou umístěny kolmo ke směru rotace kola. Tyto pneumatiky nabízejí o dost lepší jízdní vlastnosti než diagonální pneumatiky, proto patří v současné době k nejpoužívanějším. Poznáte je podle označení písmenem R (nebo SR).
  3. bezdušové pneumatiky – pro řidiče znamenají větší bezpečnost při propíchnutí pneumatiky. Místo duše se používá vnitřní pogumování, které brání úniku vzduchu. Takže i když se pneumatika propíchne o ostrý předmět, nedojde k dramatickému snížení tlaku v pneumatice.

Dělení pneumatik podle výrobců

Výrobců pneumatik je mnoho, v tomto článku představíme jen ty nejběžnější. Kvalitní pneumatiky od renomovaných výrobců se vám rozhodně vyplatí. Výrobci z Číny používají k výrobě pneumatik nekvalitní směsi, což se nepříznivě projeví na životnosti pneumatiky i na jejích jízdních vlastnostech. Nešetřete tedy na nesprávném místě, jde přece o bezpečnost vaši i vašich blízkých!

  • pneumatiky Barum – nabízejí výborný poměr výkon / cena. Pneumatiky Barum se vyrábějí v České republice a Rumunsku a jsou mezi českými motoristy velice oblíbené.
  • pneumatiky Continental – německý výrobce pneumatik nabízí svým zákazníkům kvalitní pneumatiky již od roku 1871. Pneumatiky Continental jsou pneumatiky prémiové kvality.
  • pneumatiky Kumho – chcete na svém automobilu pneumatiky, které obouvají i vozy na Rally Dakar? Potom si pořiďte pneumatiky Kumho, kvalitní pneumatiky za rozumnou cenu od korejské společnosti Kumho Tyres.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář