Víte, jaké faktory mají vliv na cenu zlata?

30.8.2012 | Autor: | Publikováno v Ostatní

Zlato je drahý kov, který si každý spojuje s určitým luxusem a bohatstvím. Víte ale o zlatu jako takovém základní informace? Tušíte, co ovlivňuje cenu zlata na trhu komodit? Tento článek vám tyto otázky zodpoví.

Jak asi všichni vědí, zlato je drahý kov žluté barvy, je výborně tepelně i elektricky vodivé a je chemicky odolné. Zároveň je ale poměrně měkké. Od nepaměti bylo zlato používáno na výrobu dekoračních předmětů a šperků, později i k výrobě mincí. V současnosti je navíc využíváno v elektronice, díky své vynikající elektrické vodivosti a odolnosti vůči korozi. V přírodě se vyskytuje zlato ryzí nebo ve slitině se stříbrem. Nejbohatší naleziště zlata jsou v Austrálii, v Jižní Africe, na Uralu, v Kanadě a na Sibiři. Naleziště zlata jsou i v České republice, např. ve středních Čechách (Jílové u Prahy), v Jeseníkách nebo v okolí Kašperských hor.

Největší producenti zlata:

  1. Jihoafrická republika (11 % světové produkce)
  2. USA (10,5 % světové produkce)
  3. Austrálie (10,1 % světové produkce)
  4. Čína (9,7 % světové produkce)
  5. Peru (8,2 % světové produkce)
  6. Rusko (6,2 % světové produkce)
  7. Kanada (4,2 % světové produkce)

V současné době je zlato z rýžovatelných ložisek již vyčerpáno (rýžování bylo nejvýznamnější metodou získávání zlata z přírody). Dnes je nutné těžit již jen primární ložiska, ve kterých je zlato rozptýleno v hornině. Zlato je získáváno hydrometalurgickým postupem, který je značně ekologicky rizikový (při tomto postupu se využívají kyanidové roztoky) a při těžbě došlo již k několika ekologickým haváriím.

Cena zlata

Zlato patří mezi komodity, se kterými se obchoduje na světových burzách (nejznámější je burza v Londýně). Cena zlata se udává v dolarech za trojskou unci (USD/oz).

Jaké faktory ovlivňují cenu zlata?

  • kurz amerického dolaru
  • světová inflace
  • finanční, politické nebo jiné krize ve světě
  • vztah nabídky a poptávky po zlatě

Obchodování s komoditami, a tedy i se zlatem, se nazývá termínované obchodování (anglicky futures trading) – obchoduje se tedy se surovinami. Pokud nějakou surovinu nakoupíte, uzavřete s dodavatelem smlouvu (tzv. futures kontrakt), na základě které vám je dodavatel povinen objednanou surovinu dodat v dohodnutém termínu a za dohodnutou cenu a vy ji musíte odebrat. Postupem doby došlo i k obchodování se samotnými futures kontrakty na komoditních burzách.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář