Kdo šetří, má za tři

20.6.2012 | Autor: | Publikováno v Dům a zahrada, Finance

Toto heslo znaly již naše babičky. Další hodně známé rčení říká, že šetrná hospodyňka pro pírko i přes plot skočí. I v dnešní době (nebo právě v dnešní době) je šetření nutností. Ale abyste ušetřili nějakou tu korunu, nemusíte nikam skákat. Stačí jen dobře počítat.

K největším měsíčním výdajům u většiny rodin patří výdaje za bydlení, energie a za jídlo. Nájemné se neustále zvyšuje, cena plynu a elektřiny roste a obdobně jsou na tom ceny potravin. K těmto nutným výdajům je nutné připočíst další nepravidelné výdaje, např. nákup spotřebního zboží (pořízení nové pračky, nákup lyží pro děti, atd.), kultury (návštěva divadla, kina) nebo služeb (poplatky za telefon, kadeřnictví, čistírna oděvů). Zatímco nepravidelné výdaje lze omezit a tím si vytvořit určité finanční rezervy, nutné výdaje musíme opravdu platit každý měsíc. Ale i za tyto položky můžeme ušetřit alespoň část peněz.

Jak ušetřit za nájem

Nájem nebo jiné poplatky za bydlení (splátka hypotéky, úvěru) ukrajují z našeho rodinného rozpočtu nemalou část. Bez radikální změny, kterou je nutné si dobře promyslet, ušetřit ani nelze. Můžete se z velkého bytu odstěhovat do menšího, můžete prodat rodinný dům a nastěhovat se do bytu nebo se můžete s celou rodinnou přestěhovat z města na venkov. Tato řešení sice přinesou úsporu v nákladech na bydlení, ale nejsou vždy možná. Navíc by vám v mnoha případech stoupli jiné náklady (doprava do škol a do práce, hledání nové práce, atd.), což by vás ve finále mohlo přijít i dráž. Proto je nutné si každou změnu v oblasti bydlení dobře rozmyslet a propočítat.

Jak ušetřit za jídlo a jiné drobné výdaje

Jíst se musí, to je pravda, ale i tady se dá nějaká ta tisícikoruna ušetřit:

  • nakupujte vždy podle seznamu jenom to, co opravdu potřebujete
  • u trvanlivého zboží využívejte akce spojené s nákupem většího množství tohoto produktu
  • využívejte slevové akce supermarketů, ale vždy s rozmyslem (potřebujete opravdu zboží, které je ve slevě?)
  • ušetřete náklady za kulturu – místo do kina zajděte s rodinou na hezký výlet do přírody
  • snažte se omezit telefonování, projeví se to na měsíčním vyúčtování za telefon

Jak ušetřit na energiích

Myslíte si, že za energie se vzhledem ke vzrůstající ceně plynu i elektřiny, nedá ušetřit? Ale dá a ani to nemusí být takový problém. Když opomeneme tolik známé rady, jak ušetřit nějakou tu stokorunu za elektřinu (úsporné žárovky, spotřebiče energetické třídy A, důsledné vypínání všech spotřebičů), je tady ještě jedno řešení. Tím je změna dodavatele plynu nebo elektřiny. Zdá se vám to příliš složité? Bojíte se spousty papírování a žádostí? Nebo se nevyznáte v nabídce jednotlivých dodavatelů? Nebojte se a podívejte se například na web usetreno.cz, kde máte k dispozici kalkulačky cen elektřiny nebo plynu. Jednoduše zadáte potřebné údaje a ihned zjistíte, kde a kolik byste ušetřili. To vše zcela nezávazně a zdarma. Porovnání cen plynu nebo elektřiny za vás pohodlně udělá počítač a vy hned budete vědět, jak na tom jste. Tak proč platit více, když nemusíte?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář