Jak ušetřit na elektřině?

8.7.2012 | Autor: | Publikováno v Dům a zahrada, Finance

Ceny elektřiny neustále rostou. Stává se vám, že i když se snažíte šetřit, kde to jen jde, musíte každý rok za elektřinu doplácet? Při každém ročním vyúčtování elektřiny se divíte, kam zmizela ta úspora, o kterou jste se celý rok snažili? Řešení může být až překvapivě snadné.

Samozřejmě je nutné elektřinou zbytečně neplýtvat a snažit se dodržovat jednoduché zásady. Jsou to například:

  • používání úsporných žárovek – ušetříte až 80 % elektřiny v porovnání s klasickými žárovkami
  • používejte elektrické spotřebiče s nejnižší spotřebou elektrické energie (energetická třída A,  A+ nebo A++)
  • vypínejte televizi, DVD, počítač, apod. – tyto spotřebiče spotřebovávají nezanedbatelné množství elektrické energie i v tzv. pohotovostním režimu
  • šetřete při vaření – do rychlovarné konvice dávejte jen tolik vody, kolik skutečně spotřebujete. Při vaření na sporáku důsledně používejte poklice na hrnce a pokládejte stejně velký hrnec na stejně velikou plotýnku. Přibližně 10 minut před koncem vaření vypněte plotýnky a využijte k dovaření pokrmu zbytkové teplo.
  • šetřete za vytápění – vyšší cena elektřiny je citelně znát především tehdy, pokud používáte elektřinu k vytápění. Ale i v této oblasti můžete ušetřit. Pamatujte, že pokud snížíte požadovanou teplotu v místnosti o jeden stupeň, můžete ušetřit až 6 % elektrické energie. Větrejte krátce, ale intenzivně a snažte se zamezit únikům tepla.
  • nebojte se změnit dodavatele elektřiny – užitečné rady a kalkulačku pro porovnání cen elektřiny naleznete např. na www.usetreno.cz

Změna dodavatele elektřiny

Změnou dodavatele elektřiny můžete ušetřit až několik tisíc korun ročně. A to už stojí za trochu počítání. Navíc můžete využít různé kalkulačky k porovnání cen elektřiny, které jsou zdarma dostupné a jejich použití je velice snadné. Jednoduše zadáte požadované údaje, které naleznete na vaší faktuře za elektřinu a následně můžete porovnávat nabídku jednotlivých dodavatelů elektřiny. Cena elektřiny od různých dodavatelů se může dost výrazně lišit, což je dost pádný důvod ke změně dodavatele. Neplaťte za elektřinu více, než musíte!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář