Přichází doba střešních světlíků

3.1.2011 | Autor: | Publikováno v Dům a zahrada

Když se zeptáte lidí kolem sebe zda vědí co je to střešní světlík, většina nebude schopna na tuto otázku odpovědět. Pod pojmem světlík si totiž většina lidí představí za komunistů tak dobře známé otevíratelné „střešní okno“ se železným rámem, které sloužilo kominíkům k tomu, aby se dostali na střechu. Tyto světlíky bohužel v minulosti nevynikaly příliš kvalitními izolačními vlastnostmi a často docházelo k promrzání střech právě v jejich okolí, v důsledku tepelných mostů. Až s příchodem moderních a kvalitních materiálů se tento problém přestal vyskytovat a střešní světlíky dnes zažívají novodobou renesanci.

Materiály pro střešní světlíky včera a dnes

Zatímco před dvaceti až třiceti lety se střešní světlíky  (respektive jejich otevíratelná část zvaná kopule) vyráběly ze skla, které samo o sobě nemá příliš dobré vlastnosti z hlediska prostupu tepla, dnes se pro výrobu střešních světlíků používají moderní materiály, a to konkrétně takzvané akrylátové sklo (PMMA – polymethylmetakrylát) o tloušťce 2 – 3 mm. Akrylátové sklo má samo o sobě mnohem lepší termoizolační vlastnosti než obyčejné křemičité sklo a jeho tepelná propustnost činí U=5,6 W/m²K. Tato hodnota platí pro jednovrstvé PMMA světlíky, které se dnes používají pouze do prostor, které není třeba vytápět (například sklady, garáže, apod.), kde slouží zejména k tomu, aby do vnitřních prostor objektu pronikalo světlo a sluneční paprsky.

Pro vytápěné objekty existují dvou až čtyřvrstvé kopule, jejichž koeficient prostupu tepla činí U=2,4 – 1,3 W/m²K. V případě nízkoenergetických střešních světlíků je koeficient prostupu tepla dokonce menší než 1,3 W/m²K a je tak vhodný pro instalaci do nízkoenergetických objektů nebo všude tam, kde chceme do maximální možné míry zabránit únikům tepla (tedy například do podkrovních kanceláří nebo vytápěných skladů či jiných průmyslových a komerčních objektů (školy, výrobní haly, obchodní centra, nemocnice, budovy státních úřadů, technické objekty, apod.).

Pro manžety střešních světlíků (tedy vlastní rám) se nejčastěji používají sklolamináty a ocel. Oba druhy materiálů vynikají vysokou pevností, stálostí a odolností vůči vysokým i nízkým teplotám.

Střešní světlíky versus střešní okna

Zásadní rozdíl mezi střešními světlíky a střešními okny je v tom, že střešní okna slouží spíše k instalaci do rodinných domů, zatímco střešní světlíky s používají spíše pro větší budovy, ať již komerčního nebo průmyslového charakteru. Důvodem je skutečnost, že střešní světlíky jsou mnohem levnější než střešní okna, a to při srovnatelných parametrech tepelné propustnosti.

Druhou výhodou střešních světlíků oproti střešním oknům je skutečnost, že světlíky se vyrábí v různých tvarech (mohou mít tvar kulovitý, ale i čtvercový či obdélníkový nebo dokonce jehlanovitý). Taková variabilita u střešních oken neexistuje.

Střešní světlíky lze navíc osadit motorickým nebo ručním otevíráním. V případě motorického otevírání probíhá větrání podkrovních a půdních prostor zcela automaticky bez zásahu obsluhy.

Jedinou podstatnou nevýhodou střešních světlíků oproti střešním oknům je skutečnost, že střešní světlíky se smí instalovat pouze na ploché střechy se sklonem do 22°. V případě střešních oken toto omezení neexistuje, a proto je lze bez obav instalovat na šikmé, sedlové či pultové střechy.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář