Hon na cholesterol

25.4.2014 | Autor: | Publikováno v Finance, Zdraví

Cholesterol se v posledních letech stal jakýmsi fetišem. Sledují ho manažeři, lékaři, věnuje se mu literatura i odborná veřejnost. Magazíny o něm píší jako o největším nepříteli člověka a lidé jsou ochotni podstupovat lékařská vyšetření, aby si nechali změřili hladinu cholesterolu v krvi. Jak moc se musíme cholesterolu bát?


Podle některých lékařů velmi. Cholesterol nám ucpává cévy tím, že se na ně zevnitř usazuje v tenkých plátech a postupně snižuje průtok krve. Následně musí srdce více pracovat, musí dosahovat vyšší tlak krve, aby krev přes takto zúžené cévy dopravilo k buňkám. A někdy se může vrstva cholesterolu v cévě uvolnit a pak ucpat tenčí cévu, čímž způsobí nedokrvení příslušné tkáně.

Zeptal se už ale někdo, proč se ten špatný cholesterol usazuje v cévách, a to jen na některých místech?

Jiní lékaři tvrdí, že je to na místech, kde jsou cévy zanícené a cholesterol překrývá tyto zánětlivé místa, aby tak cévy chránil. Podle toho tedy zvýšený cholesterol v krvi se vyskytuje proto, aby nás chránil. Zvýšený krevní tlak je tedy následek cholesterolu v krvi, ale ne jako problém, ale jako další prostředek těla, kterým nás chrání před nedostatečným prokrvením některých částí těla.

Když se tedy na problematiku podíváme z tohoto zorného úhlu, tak brát léky na snižování tlaku je holý nesmysl, bráníme tak prokrvení svého těla a bojujeme proti našemu tělu, které se nás snaží zvýšeným tlakem ochránit. Možná si řeknete, že je správné brát léky proti cholesterolu a tím snižovat jeho hladinu v krvi, protože tak zabráníme dalšímu zvyšování tlaku krve a také můžeme bránit nejen zužování cév, ale i riziku odtržení cholesterolu a ucpání některé cévy. No ale i tím bojujeme sami proti vlastnímu tělu, neboť to se cholesterolem jen brání před poškozením cév v místech jejich zánětu.

Slyšeli jste už nějakého lékaře, že by vám předepsal léky proti zánětu cév? Těžko se to měří, na rozdíl od krevního tlaku (který může být ovlivňován všeličím, od schodů vedoucích do ordinace až po pěknou sestřičku v minisukni) nebo hladiny cholesterolu v krvi. A bác, už máte předepsané léky, a už se sypou peníze z vašeho účtu u zdravotní pojišťovny na konto farmaceutické firmy přes konto lékárníka. A ani jeden z nich nejezdí ve starém autě. A vy?

Nejen svaly, ale i cévy je třeba udržovat v dobré kondici cvičením. Ať už je to sport, otužování či sex, záleží na preferencích každého člověka. A současně nejíst potraviny, které nám ubližují. Například cukr, či moderní fruktózový sirup. Ano, máte pravdu, fruktóza je ovocný cukr. A opravdu si myslíte, že ten levný fruktózový sirup, kteří lijí výrobci nejen do limonád, ale dávají ho do téměř všech potravin, protože je levnější než rafinovaný řepný cukr, vymačkávají z ovoce? A odkud by tolik ovoce nabrali? Vyrábí se štěpením vyšších cukrů, nejčastěji z modifikované kukuřice nebo brambor. Cukr způsobuje a podporuje nejenom vznik ženských zánětlivých onemocnění či plísní na nohou, ale i zánětlivé procesy v cévách.

Dnes konzumujeme příliš mnoho cukru. Ať už v nápojích, pečivu, prýSvačinových tyčinkách a jiných pochoutkách, dokonce i v chlebu. Dokonce některé masné výrobky obsahují cukr! Totiž konzumace potravin, které jsou současně mastné i sladké způsobuje zvýšenou konzumaci těchto „pochoutek“. Takto se snaží nás přechytračit producenti potravin.

Stačí snížit množství spotřebovaného cukru. Nekupovat některé zbytečnosti, nepít slazené nápoje, ale ani kávu či čaj. A budete se divit, jak najednou zmizí některé vaše potíže. Možná i zhubnete. A zcela určitě ušetříte. Ne jen tím, že nebudete kupovat některé produkty potravinářského průmyslu, ale následně ani mnoho léků již nebudete potřebovat.

Sladkost je jen zvyk. Po pár týdnech bez cukru mi dáte určitě za pravdu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Spravuji tento i mnoho jiných webů, pokud máte zájem o spolupráci, neváhejte mne kontaktovat.

Tento autor zde publikoval zatím 77 článků.

Napsat komentář