Proč rád platím daně

22.10.2014 | Autor: | Publikováno v Finance, Podnikání

Opět se jednou přiblížil datum 25. v měsíci a já jsem se dal spočítat a připravit přiznání k DPH. A samozřejmě kontrolní výkaz i souhrnný výkaz. Naštěstí jsem kvartální plátce DPH, takže mě tato „milá“ povinnost čeká jen čtyřikrát v roce. Zmínil jsem to pár přátelům, kteří mají podobné povinnosti. Většina z nich si stěžovala, kolik té DPH zase musí odvést. Právem?

Doufám, že mě nezačnete podezřívat z toho, že fandím této vládě a jsem plný nadšení, že jim musím platit těžké prachy. Pravda je někde úplně jinde. Jednak si myslím, že vláda naše daně jednak rozfláká na blbosti a jednak je posune svým přátelům a chlebodárcům. Nesouhlasím s přesvědčením vlády, že dokáže moje peníze utratit lépe, než bych to dokázal já sám.

No nesouhlasím ani s naříkáním podnikatelů, kteří žehrají, že musí každý měsíc či každé čtvrtletí odvádět Daň z přidané hodnoty. Tato je v základu 21%. A jak její název napovídá, platí se z přidané hodnoty . Jinými slovy ze výdělku. Pokud koupím zboží za tisícovku a prodám za tisícovku, zaplacena (dodavateli) i vybraná (od kupujícího) daň je dvě stovky, výdělek nula, rozdíl daní nula, odvádím nulu. Jediné, co mě může štvát, a to tak, že velmi, že dělám zdarma výběrčího daní pro stát a ještě si to musím i sám zaplatit.

No pokud koupím za tisícovku a prodám za dvě, tak zaplatím daň dvě stovky a inkasuji čtyři. Rozdíl dvě stovky musím dát vládě. No pořád mi zůstane ta vydělaná tisícovka. Tedy tisícovka bez dvou stovek. Málo?

Takže nechápu pláč lidí nad tím, že musí zaplatit koncem měsíce DPH. Vždyť to znamená, že pokud mají hodně platit, tak čtyřikrát tolik vydělali!

Jediný problém může být, že mezitím, jak skončil dobrý měsíc a došlo k termínu zúčtování a zaplacení daně, stihli vše rozfofrovat a na účtu je jedna velká nula. Nebo dvě malé čísilka. To ale znamená, že neumí dostatečně dobře plánovat. A to je už jen jejich vlastní chyba, tady je škoda naříkat nad částkou, kterou je třeba státu zaplatit.

Jak jsem již napsal, nemyslím si, že vláda utratí moje peníze lépe, než bych je uměl já investovat. Na druhé straně mě těch pár tisícovek, co jsem i dnes zaplatil za třetí kvartál na účet státní pokladny docela těší. Protože čtyřikrát tolik mi zůstalo. Ehm, pravda je taková, že nezůstalo. Stihl jsem je utratit 😉 Po zaplacení nákladů na firmu také za nový foťák i notebook (snížil jsem si DPH) i na dovolenou. No na daň jsem si nechal peníze na účtu. Abych nemusel stresovat, zda ji budu mít z čeho zaplatit.

P.S. Pro zjednodušení jsem použil zaokrouhlená čísla ohledně DPH.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Spravuji tento i mnoho jiných webů, pokud máte zájem o spolupráci, neváhejte mne kontaktovat.

Tento autor zde publikoval zatím 77 článků.

Napsat komentář