Cykloturistika bez hranic

3.5.2015 | Autor: | Publikováno v Cestování, Finance

Ze svých zkušeností mohu doporučit několik lokalit pro cykloturistiku bez hranic, kde máte možnost poznat jiný kraj, vidět jinou kulturu a stavby v jiném stylu a přitom jen opravdu kousek za státními hranicemi.

Na Slovensku mám nejvíce projeté střední Poiplie. Mezi Lučencem a Slovenské Ďarmoty je několik silničních hraničních přechodů a po obou stranách hranice vedou souběžně vedoucí silnice na maďarské a slovenské straně. Při různých výletech tak můžete kombinovat jednotlivé slovenské a maďarské úseky a ani při opakovaných jízdách těmito místy se nebudete nudit. Cesty jsou zde málo frekventovaná, aut se tedy bát nemusíte. V podstatě budete projíždět chudým krajem.

V Čechách mám několik oblíbených míst v pohraničí. Směrem do Polska umožňuje výlety pobyt v Orlických horách. V jižní části u Bartošovic budete v chudé části, severněji (u Náchoda a Kudowa Zdroj) v bohatší.

Na západě jsem si vyzkoušel a mohu doporučit na Sušicku zabrousit přes Železnou Rudu do Bavorska a máte k dispozici ne jen hlavní silniční tah ale i množství turistických přechodů v lesích.

Bavorské cyklotrasy

Bavorské cyklotrasy

Člověku se až nechce věřit, že tu kdysi stála „železná opona“ a lidé sem neměli přístup.

V Jižních Čechách jsem poznal Třeboňsko a Jindřichohradecko a podnikal výlety do severního Rakouska, které je málo obydlené a kopcovité. Ale krásné. Silnice mezi vesničkami i asfaltky v lesích jsou vynikající, plné cykloturisty.

hranice

Cyklisté, kam se podíváte

Cyklisté, kam se podíváte

Kdykoliv můžete vjet do Rakouska a kdykoliv se zase vrátit do Čech.

Podobně se to dá praktikovat i na Jižní Moravě. Ať už navštívíte oblíbený, ale cykloturisty přeplněný, Lednicko-Valtický areál nebo zvolíte klidnější Mikulov, zase máte možnost polními cestami mezi vinohrady přejíždět mezi Moravou a Rakouskem, nebo jezdíte po bývalých pohraničiarskych cestách a opět máte pár možností přechodu přes hranice.

Hraniční čára

Hraniční čára

Při Valticích je na jednom starém hraničním přechodu zachováno muzeum železné opony, kde si můžete prohlédnout, jako vypadaly zátarasy a ostnaté ploty, které nás chránily před útěkem do kapitalismu.

Mnozí jezdíme přes hranice autem. V té rychlosti nemáme šanci vnímat přírodu dál, než metr od silnice. Jízda na kole nám umožňuje vnímat všemi smysly krásu kolem nás a v případě průjezdu státní hranice i rozdíly v architektuře a kultuře mezi dvěma zeměmi. Pokud máte možnost strávit dovolenou na kole na pomezí dvou států, určitě neváhejte. Cykloturistika bez hranic nám dává možnost poznat zemi tak, jakou nemá žádný řidič auta nebo pasažér autobusu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Spravuji tento i mnoho jiných webů, pokud máte zájem o spolupráci, neváhejte mne kontaktovat.

Tento autor zde publikoval zatím 77 článků.

Napsat komentář