Není Mahjong jako Mahjong

2.1.2011 | Autor: | Publikováno v Herní svět

Když se řekne Mahjong, vybaví si většina lidí hlouček Asiatů sedících kolem stolu s hromádkou bílých kostiček se zvláštními symboly.Tohle je ovšem ukázka klasické deskové hry Mahjong, která se stala základem bezpočtu různých verzí a typů počítačových Mahjong her.

Základní princip všech online Mahjong her

Princip všech online verzí Mahjongu je stejný. Úkolem hráče je co nejrychleji vyčistit hrací plochu od kostiček se stejnými symboly. Kostiček nejčastěji bývá 144 a na některých z nich jsou zobrazeny symboly čínské abecedy (případně jiné symboly, jako třeba nádobí, jídlo, středověké předměty, apod.).

Cílem je odstranit z hrací plochy kostičky (v Mahjongu se jim má správně říkat kameny) se stejnými symboly. Vždy ovšem hráč může odstranit pouze ty kameny, které alespoň z 1 strany nemají žádné další kameny. Pokud se hráči podaří dokončit hru v časovém limitu postupuje do dalšího kola. Pokud dospěje k mrtvému bodu (tedy k situaci, kdy žádný další tah není možný) nebo pokud vyprší časový limit, hra končí a je nutné začít znovu od začátku.

Existuje celá řada různých variací na Mahjong hry, z nichž nejznámnější uvádím níže.

Mahjong Kitchen

V této hře se namísto znaků čínské abecedy setkáte se symboly kuchyňského nádobí a příslušenství. Přitom platí, že pokud chcete odstranit kameny se stejnými symboly, smí se spojnice mezi jednotlivými symboly lomit maximálně dvakrát. Kuchyňský Mahjong se těší velké oblibě, zejména mezi hráči z řad dívek a žen.

Mahjong Tower

V této hře jsou jednotlivé kameny uspořádány do tvaru pyramidy, kdy na vrcholu je jeden kamen, který je třeba co nejdříve odstranit, abyste se dostali dále. Hra se naštěstí nehraje na čas, takže máte možnost přemýšlet jak dlouho budete chtít. Nicméně čím dříve se vám podaří odstranit všechny kameny z hracího pole, tím více bodů získáte.

Black and White Mahjong

Ve hře Black and White Mahjong smíte odstranit pouze kameny se stejnými symboly, ale v opačné barvě (černá – bílá).

Mahjong Connect

Hra Mahjong Connect se dočkala několika dílů, přičemž nejoblíbenější jsou Mahjong Connect 1 a 2. Tato hra se hraje jednak na čas a navíc oproti klasickému Mahjongu nabízí některé užitečné vymoženosti, které vám hraní usnadní (například meč s jehož pomocí můžete odstranit libovolný kamen nebo přesýpací hodiny, které vám dokážou trochu prodloužit hrací dobu).

Mahjong Artifacts

Tato hra se podobá klasickému Mahjongu s tím rozdílem, že na kamenech najdete různé středověké symboly a zbraně. Kromě toho se hraje na čas a aby hra byla zajímavější, můžete si vybrat režim, ve kterém budete osvobozovat jednotlivé země a území.

Great Mahjong

Ve hře Great Mahjong si můžete vybrat různé druhy uspořádání kamenů, od pyramidy po řady. Tato verze patří mezi hry, které se nejvíce blíží původní deskové hře Mahjong.

Animal Mahjong

Jak již název napovídá v této hře najdete na kamenech symboly zvířat.

Existuje samozřejmě celá řada dalších variací na Mahjong hry, ale v tomto článku jsme si připomněli ty nejzákladnější. Všechny výše uvedené Mahjong hry si můžete zahrát na většině online herních webů.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář