Žaluzie sluší každému oknu

4.7.2012 | Autor: | Publikováno v Dům a zahrada

Pryč jsou doby, kdy nabídka žaluzií byla velmi omezená, co se týče druhů i barevného provedení. V současné době si můžete vybrat nejrůznější typy žaluzií, které se budou hodit do každého interiéru.

Žaluzie jsou významným estetickým prvkem v interiéru, ale především ochrání interiér před přehříváním, před nadměrným osvětlením i před zvědavými pohledy z venku.

Interiérové žaluzie

Rozlišujeme dva základní druhy interiérových žaluzií:

  • horizontální žaluzie
  • vertikální žaluzie

Horizontální žaluzie

Nejběžnějším materiálem, ze kterého se horizontální žaluzie vyrábějí, je hliník. Hliníkové žaluzie je možné vyrobit v mnoha barevných odstínech – díky tomu snadno zapadnou do každého interiéru nebo se naopak stanou dominantním, oživujícím prvkem. Žaluzie lze vyrobit i z mnohem exotičtějších materiálů, jakými je dřevo nebo bambus, v tom případě ovšem musíme počítat s vyšší cenou.

Horizontální žaluzie se montují před okno (v případě eurooken nebo plastových oken) nebo mezi skla (u starších oken špaletových nebo šroubovacích). Ovládání žaluzií, tzn. naklápění lamel či vytahování a stahování žaluzie, je zajištěno pomocí řetízku nebo tyčky.

Vertikální žaluzie

Vertikální žaluzie už dávno nejsou určeny jen do kanceláří či škol. Jejich nesporné výhody se využívají i v obytných interiérech, kde tyto žaluzie působí i jako dekorativní prvek. Vertikální žaluzie jsou vhodné i pro zastínění velkých prosklených ploch, kde by horizontální žaluzie nebylo možné použít. Lamely se vyrábějí z polyesteru, bavlny nebo sklotextilu. Vybrat si můžete také lamely polyesterové s napařeným hliníkem, které snižují tepelné ztráty. Co se týče barev, můžou být lamely bílé, v různých barevných odstínech nebo vzorované. Žaluzie můžete ovládat ručně nebo pomocí elektromotoru. U ručního ovládání se lamely natáčejí pomocí řetízku a stahují pomocí provázku se závažím. Ve spodní části lamel jsou těžítka, která zajišťují napnutí lamel a roztečové řetízky mezi lamelami zabraňují pohybu lamel (např. při průvanu). Vertikální žaluzie lze umístit i do atypických oken (lichoběžník, oblouk).

Co ještě lze použít k zastínění interiéru

Kromě horizontálních nebo vertikálních žaluzií můžete použít rolety, plissé, římské rolety nebo japonské posuvné stěny. Všechny tyto stínící prvky jsou vysoce dekorativní a během chvilky dokážou ozvláštnit interiér a stanou se nepřehlédnutelným prvkem v interiéru.

  • rolety – jsou vyráběné z textilu v mnoha barevných provedeních i s různými vzory. Lze vybrat i speciální zatemňovací látku, která zajistí v místnosti úplnou tmu.
  • plissé – vyrábějí se ze skládané (plisované) látky v různých barevných odstínech. Můžete je použít i do oken atypických tvarů.
  • římské rolety – jsou tvořeny látkou, která vytváří pravidelné sklady. Na okně působí tyto rolety velice elegantně a útulně.
  • japonské posuvné stěny – tento moderní prvek interiéru je čím dál více oblíbený. Látka je rozdělena do panelů, které se posouvají ve vodící liště.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář