Vše, co potřebujete vědět o povinném ručení

8.7.2011 | Autor: | Publikováno v Auto a moto, Finance

Povinné ručení je ze zákona povinné pojištění, které si musí sjednat každý, kdo chce používat motorové vozidlo na veřejných komunikacích. K prokázání toho, že máte povinné ručení sjednané, slouží tzv. zelená karta, kterou musíte mít při sobě a prokázat se s ní při případné silniční kontrole. Tomu, kdo nemá sjednané povinné ručení, hrozí pokuta od 5000 Kč do 40000 Kč. Ten, kdo při silniční kontrole nepředloží zelenou kartu, může být potrestán pokutou od 1500 Kč do 3000 Kč.

Povinné ručení je tak zvané pojištění z odpovědnosti. Je určené k pokrytí škod způsobených někým jiným. Může jít o škody na majetku i na zdraví. Povinné ručení se ovšem nevztahuje na škody, které vzniknou na vašem vlastním vozidle. K tomu slouží havarijní pojištění, kterým si pojistíte škody na vlastním vozidle způsobené například havárií, odcizením, živelnými událostmi, apod.

Co se ale stane, když vám způsobí škodu vozidlo, které nemá sjednané povinné ručení? Potom má poškozený nárok na náhradu škody z garančního fondu České kanceláře pojistitelů, která poté dluh vymáhá po tom, kdo škodu způsobil.

Jaký je rozsah povinného ručení

Povinné ručení se vztahuje na škody způsobené v České republice a v ostatních státech, které jsou uvedeny na zadní straně každé zelené karty. Limit pojistného plnění si můžete u své pojišťovny vybrat, ale ze zákona existují tzv. minimální limity pojistného plnění – pro škody na zdraví či usmrcením je to 35 miliónů Kč a pro škody zničením či poškozením vozidla je to taktéž 35 miliónů Kč. Máte-li tedy sjednané povinné ručení, pojišťovna se za vás zavazuje uhradit škody vzniklé poškozením, zničením či odcizením věci, škody za ušlý zisk, škody na zdraví nebo škody usmrcením a škody vynaložené na právní zastoupení na uplatňování ze zákona garantovaných nároků. Povinné ručení neslouží k náhradě škody na vašem vlastním vozidle, pokud si ji způsobíte sami (např. při parkování).

Sjednání povinného ručení online

V dnešní době je již úplně běžné, že pojišťovny nabízejí možnost sjednat si povinné ručení online. Je to jednoduché, pohodlné a vaší jedinou starostí je vybrat si tu správnou pojišťovnu, která vám nabídne nejvýhodnější povinné ručení. A pokud ještě nemáte uzavřené toto zákonné pojištění na letošní rok, zkuste pojistku povinné ručení 2011 Direct. Také si ji můžete sjednat online, vybrat si můžete výši limitu pojistného plnění (35 miliónů Kč nebo 70 miliónů Kč) a čekají na vás bonusy, které sníží výši vaší pojistky. Pojistnou smlouvu budete mít uzavřenou do 7 minut a navíc získáte 10% slevu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář