Usnadněte prvňáčkovi nástup do školy

8.9.2011 | Autor: | Publikováno v Dětské zboží, Hračky

Začátek září přináší do rodin prvňáků zmatek a mnohdy i strach a stres. Není divu, nástup do první třídy je pro dítě velikým životním zlomem. Končí období raného dětství a začínají školní léta. Jak můžeme my rodiče malému školákovi pomoct, aby tento důležitý start zvládlo na jedničku?

Hlavně klid

Za prvé je moc důležité, aby i rodiče zůstaly v klidu a pokud nějaké pochybnosti z nástupu dítka do školy mají, aby je za žádnou cenu nedávali najevo. Dítě si občas vyslechne nářky maminky před sousedkou, že opravdu neví, jak tu školu zvládne a potom je už na problém zaděláno. Dítě má oprávněný strach, co hrozného ho ve škole čeká, když i maminka se bojí. Snažte se dítěti školu nezošklivit, ale také mu ji nevykreslujte v růžových barvách. Připravte ho na to, že na rozdíl od školky bude ve škole muset sedět v lavici, že bude muset doma psát úkoly a že ho ve škole nečekají žádné hračky. Jako klady uveďte, že se naučí spoustu nových věcí, pozná nové kamarády, bude moct navštěvovat různé zajímavé kroužky nebo školní družinu, kde zažije spoustu legrace. Záleží na povaze každého dítěte a rodiče jistě sami nejlépe vědí, co právě na jejich potomka platí.

Úprava dětského pokoje

Dětský pokoj by měl s nástupem do školy projít několika změnami. Nejdůležitější je vyhradit školákovi místo na jeho školní potřeby a pomůcky a pokud to je jen trochu možné pořídit mu jeho vlastní psací stůl. Tento „školní koutek“ by měl být v klidové části pokoje, aby malého školáčka například nemohl rušit mladší sourozenec. Jinak samozřejmě i nadále dětský pokoj zůstane „dětský“, do studentského má ještě dost času. A tak zde musí být stále dostatek místa na hračky a na hraní. Jelikož školák většinu času ve škole prosedí, je důležité, aby se odpoledne dostatečně hýbal. Pokud máte možnost, můžete i do pokojíčku instalovat různé sportovní vybavení – například žebřiny, provazový žebřík, houpačku, atd.

Kroužky každý den?

Určitě ne. Jen velice málo dětí potřebuje ke spokojenosti veliký zápřah v podobě každodenního kroužku. Většina dětí ale potřebuje také čas, který není nijak organizován, čas, kdy si může dělat samo, co chce. Prvňáci také potřebují odpoledne čas na odpočinek, i když se vám to možná nezdá, jejich práce ve škole je pro ně dost náročná a nejtěžší je právě začátek, než si na novou organizaci dne zvyknou. Také nezapomínejte strávit se svým malým prvňáčkem dost času i „pouhým“ povídáním – dítě bude rádo, že vám může vyprávět o svých zážitcích ze školy a potřebuje rodiče, kteří ho trpělivě a ochotně vyslechnou.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář