Toulouse – nejrychleji rostoucí francouzské město

11.5.2011 | Autor: | Publikováno v Cestování

Pokud jste někdy letěli letadlem Airbus možná jste si ani neuvědomili, že kompletace těchto letadel probíhá v jednom z nejpozoruhodnějších francouzských měst, kterým Toulouse bez pochyby je. Právě díky montážnímu závodu na výrobu Airbusů se Toulouse stalo nejrychleji rostoucím francouzským městem. Podívejme se na něj trochu podrobněji.

Základní fakta o Toulouse

Toulouse je hlavním městem kraje Midi-Pyrenées a sídlem okresu Haute – Garonne (31). Počet obyvatel včetně aglomerace a spádové oblasti přesahuje 1 milión a navíc je Toulouse z hlediska přírůstku počtu obyvatel na prvním místě mezi evropskými městy.

Kromě závodu na montáž letadel Airbus, který je navíc možné navštívit a prohlédnout si výrobu těchto letadel na vlastní oči (respektive z krytého balkónu nad halou, protože přímo k montážní lince a letadlům vás samozřejmě nikdo nepustí), je Toulouse slavné zejména fialkami. Díky tomu v 19. století dostalo město přezdívku  „Toulouse – město fialek“.  Pokud chcete někomu udělat radost a přivézt mu z Toulouse něco originálního, určitě kupte fialkové mýdlo, sprchové gely, apod.

Díky speciální červené hlíně, používané k výrobě cihel, ze kterých byly postaveny historické domy ve městě, se Toulouse také říká růžové město.

Kromě historického centra, kterému dominuje Capitole (postavený v roce 1170 a od té doby plní funkci městského úřadu) a také historická nádržaní budova (Gare Matabiau), je v Toulouse také významná univerzita a celá řada vysokých škol. Ve městě studuje téměř 100 tisíc studentů.

Břehy řeky Garonne jsou upraveny a nachází se zde celá řada dětských hřišť a tratí pro inline bruslaře či cyklisty.

Vzhledem ke středomořskému klimatu je v Toulouse celoročně teplo a sníh je zde vidět opravdu pouze ojediněle.

Francouzské Toulouse stojí rozhodně za návštěvu. Pokud zde budete na služební cestě dojděte si do skvělé restaurace Entrecote, což je specializovaný steakhouse, kde každý den vaří pouze hovězí panenku, kterou dostanete z hranolkami a celou řadu dalších příloh. Sice vás taková večeře nebo oběd přijdou na nějakých 30 Euro, ale určitě si to nenechte ujít.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář