Prosvětlete tmavé místnosti v domě

28.11.2014 | Autor: | Publikováno v Dům a zahrada, Reality

Chcete si přivést do hůře prosvětlení částí rodinného domu denní světlo a nevíte jak na to?

Mohou se vyskytnout případy, kdy v místnosti není možno vytvořit přirozený prostup světla oknem a jediným zdrojem osvětlení pak je žárovka.

Jednou z velmi efektivních a přirozených způsobů je pak instalace světlovodu.

Světlovod je vynález již z poloviny dvacátého století.

Pro využití vysoké odrazivosti světla se používá nejvíce materiál na povrch světlovodu stříbro a oxidy křemíku, přičemž dokonale hladký povrch násobí účinnost přiváděného světla.

U dřevostaveb se snažíme projektovat obytné místnosti s okny do prostoru obvodu rodinného domu. Tím vznikne, že se chodba a zádveří projektují a umisťují doprostřed dřevostavby. Díky tomu vznikají oddělené a neprůchozí pokoje. Což svým majitelům poskytuje komfort a klidné bydlení.

Chodba a zádveří ale tím pádem nemůže mít již přirozený prostup světla. Tato situace se řeší dostatečně prosklenými interiérovými dveřmi. Někdy ale i přes to prosvětlení není takové, jak by si mnozí přáli a pak je zde možnost pro využití světlovou.

Světlovody se dají použít do jakékoli místnosti. Nejen chodby a zádveří, ale do koupelen, šaten, ložnic, schodiště atd. Využije se prostě všude.

Instalace světlovou je vcelku snadná a dá se provést i kdykoli po výstavbě rodinného domu dodatečně. Přenášení denního světla je možné i na dlouhé vzdálenosti.

Světlovod se skládá ze tří hlavních částí, které na sebe navazují.

První je kopule nebo čtvercový rám s pevným zasklením umístěným ve střeše rodinného domu.

Dále pak navazuje druhá část tubus.

Poslední se základní částí je difuzér, který rozptyluje světlo do místnosti. To vše přispívá majitelům dřevostaveb a rodinných domů k dosažení přístupu denního světla po celý rok.

Zároveň šetří Vaše finanční prostředky.

Množství světla záleží na mnoha faktorech. Především je to samozřejmě počasí a roční doba. Dále jaká má střecha dřevostavby sklon.

Na jakou světovou stranu je situován. Nejvhodnější je na nejvíce slunnou část střechy -jih až západ. Světlovod se dá instalovat snadno i do moderních dřevostaveb.

Když postupem času zjistíte, že nynější umělé osvětlení vám v dřevostavbě nevyhovuje, můžete být v klidu. Jak jsme si již napsali, na instalaci světlovou není nikdy pozdě, rozhodnout se pro světlovod můžete již v dokončeném rodinném domě.

Světlovod nemusí být jenom vodič denního světle. K ušetření zbytečných dalších lustrů se lze kombinovat i s umělým osvětlením využitým v noční době.  Zakoupit si můžete již takto připravenou sestavu.

Hlavní rada na závěr nikdy nevybírejte světlovod sami. Tím přejdete pozdějším reklamacím. Odborník Vám poradí, jak a kde lze umožnit světlovod. Cenově je to otázka mezi  7 000 – 15 000 korun. Každý sám se rozhodne, jak hodně zdravé bydlení chce.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Tento autor zde publikoval zatím 1 článků. Autor o sobě neposkytl žádné další informace.

Napsat komentář