Proč bych si nikdy nevybral dřevostavbu?

13.5.2011 | Autor: | Publikováno v Dům a zahrada, Reality

Nedávno jsme s kamarádem, který chce stavět na sousedním pozemku, vedli diskuzi o tom zda stavět z cihel nebo tvárnic anebo si zvolit dřevostavbu. Kamarád zuřivě obhajoval dřevostavbu s tím, že je samotná stavba rychlejší a životnost je zhruba stejná. Já se kloním k cihle, a to z několika následujících důvodů.

Cihla je cihla

Přestože jsou moderní dřevostavby či montované stavby udělány tak, že zvenčí člověk takřka nemá šanci poznat rozdíl, existují dva základní důvody proč dřevostavbu zavrhnout.

Tím prvním je požární odolnost, která u dřevostavby nikdy nemůže být stejná jako v případě cihel a navíc, i když jsou dřevěné prvky ošetřeny protihořlavým nátěrem, ztrácí tento nátěr po čase zcela nevyhnutelně svou účinnost, takže riziko požáru je přeci jenom větší.

Druhým důvodem proč se mi dřevostavby nelíbí je skutečnost, že dřevěná nebo sendvičová konstrukce nedosahuje pevnosti a odolnosti poctivého cihelného zdiva. Navíc je životnost dřevostaveb kratší než v případě starých dobrých cihel a pokud se do dřeva pustí brouk nebo dřevomorka má majitel po žížalkách. Sice by dřevo mělo být proti dřevokaznému hmyzu chráněno ochrannými nátěry, ale jejich životnost není věčná a v hotovém baráku budeme nátěr těžko obnovovat.

Třetí nevýhodou dřevostaveb je jejich cena, která je oproti klasickým cihelným nebo tvárnicovým stavbám vyšší. Majitelé dřevostaveb tak musí sáhnout hlouběji do kapsy než majitelé cihlových domků.

Čtvrtou věci, která mi u dřevostaveb vadí jsou vrzavé zvuky, které dřevo vydává pokud se v patře nebo po dřevěných schodech někdo prochází. V noci to není nic příjemného a obrana proti tomu prakticky neexistuje.

Abych jenom nekritizoval tak výhodou dřevostavby je skutečnost, že je obvykle postavená mnohem rychleji než cihlový dům, a to především z důvodu technologických přestávek, které u dřevostaveb v podstatě odpadají, zatímco u objektů z cihel a betonu se určitému čekání nevyhneme.

Nechci aby tento článek vyzněl jako nějaké nedoporučování dřevostaveb. Zcela určitě mají na trhu své místo a své klienty si najdou. Pro mě osobně ale převažují jejich nevýhody nad výhodami.

Pokud máte jiné zkušenosti neváhejte se o ně podělit v komentářích.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář