Pomodoro – nástroj pro efektivní plánování času

12.5.2011 | Autor: | Publikováno v Finance, Internet, Podnikání

Většina lidí svůj potenciál využívá stěží na 10%. Neustále se věnujeme činnostem, které nesouvisí s naší prací nebo nám nepřináší nic nového. Každý by si chtěl lépe řídit svůj čas a stihnout toho více, a tak zkoušíme stále nové a nové věci, kupujeme nové organizéry a plánovací systémy a pořád se nic nemění. A přesto existuje jednoduché řešení, které vychází ze samé podstaty lidské mysli – to řešení se jmenuje Pomodoro.

Co je to Pomodoro?

Pomodoro je speciální technika plánování času, založená na jednoduchém principu. Váš pracovní den je rozdělen na 30 minutové úseky (z nichž 25 minut připadá na práci a 5 minut na přestávku). Funguje to tak, že si do speciální softwarové aplikace zanesete seznam úkolů a následně pustíte stopky a máte 25 minut na to, abyste daný úkol splnili. Pak si můžete dát 5 minut pauzu a následně pokračovat.

Hlavní výhodou této techniky je skutečnost, že vidíte stopky (můžete si zapnout i tikání hodin) a jste nuceni věnovat se skutečně práci, kterou máte udělat. Složitější úkoly si přitom můžete rozdělit na menší zvládnutelné úseky, a tak splnit i na první pohled velmi náročný úkol.

Co se mě na tomto systému organizace práce líbí je skutečnost, že člověk je opravdu nucen se věnovat dané činnosti, protože jinak podlehne frustraci a znechucení. Ty stopky mají doslova magickou moc a nutí člověka ke stále lepším a lepším výkonům.

Sám jsem si to vyzkoušel při překladatelské činnosti, kdy jsem díky těmto stopkám dokázal za den přeložit o 20% textu více než předtím. A o to jde.

Pomodoro je zdarma pro každého

Pokud se vám Pomodoro technika líbí, můžete si jí vyzkoušet sami na sobě. Stačí si jen stáhnout a nainstalovat prográmek, naplnit ho úkoly a můžete se do toho pustit. Pokud vydržíte, uvidíte že vaše produktivita raketově vzroste.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Komentáře (1)

  1. Jak najít čas na práci i na rodinu?

    […] jednom z minulých příspěvků jsem psal o systému organizace práce do časových bloků po 25 minutách. Tímto způsobem lze […]

Napsat komentář