Nízkoenergetické dřevostavby

19.1.2014 | Autor: | Publikováno v Reality

Dřevostavba v nízkoenergetickém provedení přináší svým majitelům plně komfortní a pohodlné bydlení. Důležité při navrhování nízkoenergetického domu má vliv nejen návrh samotný, ale i celkové provedení stavby a dodržení technologie.

U rodinných domů v provedení pasivním nebo nulovým je nutné dodržet provozní zásady při užívání v běžném provozu. Otázkou je i navýšení ceny pro tyto domy a návratnost takové investice v našich klimatických podmínkách.

Všeobecně nízkoenergetické dřevostavby jsou dnes velmi dobře izolovány a při výstavbě je důležité dbát především na těsnost obvodové konstrukce (obálky domu).

Větrání v dřevostavbě je dobré provádět ne pozvolna, ale otevřít raději okna naplno a větrat kratší dobu. Tento způsob větrání je efektivnější i co se týče ztát tepla.

Dostatečné zaizolování dřevostavby a využití kvalitních a certifikovaných materiálů, zejména pak oken, která znamenají největší ztráty tepla. Investice do kvalitních oken s trojsklem se rozhodně vyplatí a to obzvláště v nízkoenergetickém provedení výstavby. Trojskla v oknech jsou navržena tak, aby umožňovaly tepelné zisky v zimní sezóně a aby tepelné ztráty byly eliminovány na co nejmenší míru.

Určitý problém přináší navržené nízkoenergetické dřevostavby s velkým množstvím prosklených ploch (nejen klasických ale i francouzských oken). Nadměrné prosklení požadují zejména mladí investoři, kteří preferují moderní styl výstavby dřevostaveb.

V takovém případě je nutné použití venkovních žaluzií, rolet či markýz. Ale jak už jsme si naznačili, vše má svůj typ řešení. Je ovšem nutné tyto aspekty podchytit již ve fázi návrhu rodinného domu a najít vhodné a účinné řešení, popřípadě kompromis, se kterým se jako investoři ztotožníte, aniž by nízkoenergetická dřevostavba nesplňovala Vaše očekávání.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Tento autor zde publikoval zatím 3 článků. Autor o sobě neposkytl žádné další informace.

Napsat komentář