Koučink a mediace – víte, o co jde?

7.12.2011 | Autor: | Publikováno v Služby

Často kolem sebe slyšíme spoustu cizích slov, aniž bychom věděli, co znamenají. V tomto článku se vám pokusíme objasnit význam slov koučink a mediace.

Koučink

Toto slovo je počeštěné anglické slovíčko „coaching“, což znamená soustavně připravovat. Koučink je v současné době velice rychle se rozvíjející obor a rozhodně již není výsadou pouze sportovců nebo vrcholových manažerů. Koučink je vlastně partnerství – vy společně s vaším koučem stanovíte cíl, kterého chcete dosáhnout. Není to o tom, že by určité záležitosti za vás rozhodl nebo vyřešil váš kouč. Jeho práce spočívá v kladení otázek, na které vy budete hledat odpověď, a tak snáze dosáhnete cíle. Koučování lze tedy chápat jako vedení rozhovoru mezi vámi a vaším koučem, který povede k dosažení vámi vytyčeného cíle. To, že najdete s pomocí kouče řešení sami, je obrovskou motivací pro vaše další rozhodování. Pocit, že jste cíle dosáhli sami, že za vás nerozhodl někdo druhý, je silným hnacím motorem.

Pamatujte si, že koučovat neznamená radit nebo manipulovat. Vy (ne váš kouč) jste ten, kdo rozhoduje, ten, kdo vybírá nejvíce vhodné řešení. Koučink můžete využít ve svém osobním životě, ale i v pracovní sféře.

Mediace

Mediace umožňuje řešení různých sporů jinak než soudní cestou. Je to rychlý a hlavně levný způsob řešení sporů občanů i firem. Mediátor má za úkol provázet obě strany jednáním tak, aby byla uzavřena dohoda přijatelná pro obě znesvářené strany. Této dohodě se říká mediační dohoda.

Mediace není postavena na konfrontaci, naopak dává přednost smírnému řešení sporu a ústnímu projednání sporu. Každá strana přednese před mediátorem svoje požadavky a mediátor je poté zpracuje do návrhu dohody. Dohoda, ke které se dojde v rámci mediace, nemá povahu exekučního titulu, tzn. že není soudně vykonatelná.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář