Kolik lidí zabije medik během studia?

14.5.2011 | Autor: | Publikováno v Zdraví

Praktická výuka medicíny Studium medicíny bezpochyby patří mezi nejnáročnější a nejdelší studium vůbec. Trvá celkem šest let a po absolutoriu se sice ze studentů stávají doktoři, ovšem bez zkušeností a bez práva samostatně pracovat. Musí se nejprve všechno naučit v nemocnici nebo v ordinaci pod vedením zkušeného lékaře a teprve poté mohou samostatně pracovat. A je to tak správně. V medicíně jde totiž krom jiného hlavně o život.

Praktická výuka medicíny

Studium medicíny probíhá v zásadě na všech lékařských fakultách po celém světě podobně. V prvních dvou letech se medici k pacientům příliš nedostanou, protože se učí teorii. Teprve od třetího ročníku jsou medici postupně zapojování do praxe a učí se různým praktickým dovednostem jako je například odběr krve, podávání léků nebo polohování pacienta. Přestože tyto oblasti patří spíše do repertoáru ošetřovatelek (tedy sester), je důležité, aby i budoucí lékař dokázal píchnout injekci, odebrat krev a podat lék. Polohování pacientů je důležité nejen z hlediska první pomoci, ale také pro účely různých vyšetření, která se provádí v nemocnicích či v ordinacích.

Budoucí medici jsou vždy pod dohledem zkušeného lékaře a neprovádí žádné úkony, které by mohly pacienta poškodit samostatně. Navíc dnes existuje i celá řada trenažérů (nafukovací panny, apod.), na kterých si lze jednotlivé postupy a techniky odzkoušet.

V případě zájmu může medik vypomáhat na oddělení v roli ošetřovatele nebo se účastnit i operačních zákroků jako divák či druhá asistence, kde bude držet háky a naučí se základní orientaci v operačním poli, což se mu bude v další chirurgické praxi hodit.

Jaká je tedy odpověď na otázku?

Během studia se medici učí i provádění praktických úkonů na pacientech, které jsou ale vždy prováděny pod dohledem zkušených lékařů a sester a navíc s předchozím souhlasem pacienta. Medik tedy žádného pacienta během studia nezabije. Naopak se naučí provádět základní vyšetření, komunikovat s pacienty a zdravotnicým personálem a dostane se mu kvalitní přípravy na jeho budoucí povolání.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář