K čemu slouží povinné ručení?

3.1.2012 | Autor: | Publikováno v Auto a moto, Finance, Právo

Nedávno jsem mluvil s jedním přítelem, který se dostal kvůli svému lajdáctví do velkého problému. Zapomněl totiž zaplatit povinné ručení za svůj vůz a nešťastnou náhodou ho zrovna zastavila policejní hlídka. Stálo ho to 5 tisíc pokuty ve správním řízení a 2 body k tomu. Opravdu drahá daň za zapomnětlivost. A to mohl prý být ještě rád, že nedostal pokutu 15 tisíc korun.

Co je povinné ručení a proč je důležité?

Povinné ručení lze chápat jako pojištění odpovědnosti provozovatele motorového vozidla a škodu, kterou provozem svého vozidla způsobí. To v praxi znamená, že pokud pojedete vaším autem do práce a narazíte do auta na parkovišti, škoda, kterou majiteli poškozeného auta způsobíte se bude hradit z vašeho povinného ručení. Totéž platí pro případné poškození zdraví osob. Pokud porazíte chodce a způsobíte mu zlomeninu půjde úhrada léčebných výloh a odškodnění právě z vašeho povinného ručení. Zejména z tohoto důvodu je nutné povinné ručení platit, protože v případě poškození zdraví osob se výše škody může vyšplhat až do miliónů a pokud byste povinné ručení neměli, museli byste všechny škody hradit sami což by většinu lidí samozřejmě finančně zruinovalo. I proto se těch pár tisícovek za rok skutečně vyplatí zaplatit a mít klid než následně řešit statisícové nebo dokonce miliónové odškodné.

Povinné ručení kryje škody, které vaším vozidlem způsobíte třetím osobám, ale nevztahuje se na škody, které vám v důsledku nehody vzniknou na vašem vozidle. K tomuto účelu slouží havarijní připojištění, které není povinné, ale lze si jej dokoupit u každé pojišťovny.

Cena povinného ručení závisí na typu a obsahu motoru vašeho vozidla a stojí od několika tisíc do několika desítek tisíc za rok. Za bezeškodní průběh vám většina pojišťoven poskytne takzvané bonusy, kdy můžete ušetřit i několik desítek procent z ceny povinného ručení, pokud nebudete celý rok bourat a nezpůsobíte nikomu žádnou škodu. Pokud naopak bourat budete a pojišťovna za vás uhradí odškodné, může vám být povinné ručení na další rok zdraženo o takzvaný malus (přirážka za škodní průběh).

Povinné ručení musí ze zákona platit každý majitel motorového vozidla. Jedná se vlastně o záruku vyplacení odškodného pro třetí strany (tedy i pro vás, pokud se stanete obětí dopravní nehody). Tak si užívejte spoustu bezpečných kilometrů a co nejdelší bezeškodní průběh.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Komentáře (1)

 1. Janina V.

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/0/e/0e56cf59-4a1c-49e7-a1be-a041a9736319/inzerujzdarma.cz/web/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 705

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/0/e/0e56cf59-4a1c-49e7-a1be-a041a9736319/inzerujzdarma.cz/web/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Tak to může být opravdu rád, protože tchán za to dostal 12.000,- Kč (před Vánocema).

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Napsat komentář