Jak vybrat garážová vrata

16.3.2012 | Autor: | Publikováno v Dům a zahrada

Stavíte rodinný dům? Hrubá stavba přes zimu pěkně vymrzla a nyní s nadcházejícím jarem vás opět čeká kolotoč stavebních prací. Musíte zařídit spoustu věcí, nakoupit ještě mnoho materiálu a hlavně stojíte před nelehkým úkolem vybrat si ze široké nabídky zboží to pravé pro vás a váš dům. Určitě dojde i na výběr garážových vrat. V následujícím článku se dozvíte pár užitečných rad, která se vám budou při vybírání garážových vrat hodit.

Nejprve je třeba uvést, jaké typy garážových vrat jsou na trhu běžně dostupné:

  1. garážová vrata s výsuvem ke stropu, nebo-li sekční vrata – tato vrata se otevírají tak, že se celá vysunou ke stropu. Díky tomu nezabírají téměř žádný užitný prostor garáže. Tento typ garážových vrat je vyroben z jednoho kusu, a tak je jejich nezanedbatelnou výhodou výborná tepelná izolace. Vrata je možné ovládat ručně nebo pomocí elektrického pohonu (může být doplněn o dálkové ovládání). Tato garážová vrata patří mezi nejprodávanější a nejvíce rozšířený typ.
  2. garážová vrata rolovací – skládají se z jednotlivých lamel, které se při otevírání narolují do kazety umístěné na stropu garáže. Také tedy nezabírají téměř žádné místo, ovšem díky tomu, že se skládají z jednotlivých lamel, je jejich tepelná izolace mnohem nižší než u sekčních vrat. Hodí se tedy spíše do samostatně stojících garáží, ve kterých pro vás není důležitá vyšší teplota uvnitř garáže.
  3. garážová vrata výklopná – tato vrata jsou vyrobena z jednoho kusu, a tak je jejich tepelná izolace uspokojivá, ale jako nevýhoda se může jevit větší prostorová náročnost. Při otevírání zabírají více místa v garáži a také před garáží, není tedy vhodné je použít ke garáži, která stojí blízko chodníku.

Jak vybrat garážová vrata vhodná pro vaši garáž?

První věc, na kterou musíte brát ohled, když budete vybírat garážová vrata, je skutečnost, zda vaše garáž stojí na pozemku samostatně nebo zda je součástí domu. Podle této skutečnosti bude pro vás rozhodující údaj o tepelné izolaci vrat. Pro garáže, které jsou součástí domu, jsou nejvíce vhodná sekční garážová vrata, do garáže stojící mimo dům si můžete pořídit i vrata rolovací nebo výklopná.

Když už budete mít jasno ve výběru typu vrat, popřemýšlejte, zda budete chtít vrata otevírat ručně nebo zda raději investujete do elektrického pohonu a zajistíte si tak pohodlné otevírání a zavírání vrat. Elektrický pohon je navíc možné doplnit o dálkové ovládání a vy můžete vrata otevřít, aniž byste vylezli z auta, což oceníte při každé nepřízni počasí. Nemusíte se obávat situace, že byste se nedostali do garáže, když bude přerušena dodávka elektrické energie. Motor můžete pomocí lanka, které je součástí motoru, odblokovat a následně vrata otevřete nebo zavřete ručně.

Poslední věc, která vás při výběru vhodných garážových vrat jistě bude zajímat, je jejich vzhled. Můžete si vybrat nejen ze široké palety barev, ale také z různých vzorů panelů garážových vrat (zcela hladké, kazetové, s drážkou, povrch imitace dřeva, atd.). Barvu vrat volte s ohledem na barvu fasády a okenních rámů. Sjednoceného vzhledu domu docílíte tak, že zvolíte garážová vrata ve stejném barevném odstínu, jakou mají rámy oken. Abyste zabránili přehřívání garáže v letních měsících, vyhněte se použití velmi tmavé barvy na vrata garáže orientované na jih nebo západ.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář