Jak se připravit na přijímací zkoušky na vysokou školu?

22.5.2012 | Autor: | Publikováno v Ostatní

V dnešním článečku se podíváme na to, jak se připravit na přijímací zkoušky na vysokou školu. Přestože nabídka vysokoškolského studia je na našem trhu velmi široká a každý rok vzniká řada nových soukromých škol, platí jedno pravidlo, a sice, že na kvalitní školy budete většinou muset absolvovat přijímací zkoušky. Pojďme si připomenout pár rad, které vám mohou pomoci s přípravou na přijímačky.

Rada 1 – Učte se

Již nebožtík Vladimír Iljič Lenin říkával učit se, učit se, učit se. Přestože soudruha Lenina nemusím, tak v tomto měl pravdu. Nejlepších výsledků u přijímaček dosáhnete tak, že se budete učit. Vypracujte si studijní plán a ten se snažte pokud možno co nejdůsledněji dodržovat.

Rada 2 – Přečtěte si informace o přijímacím řízení

Než začnete s přípravou, vždy se dobře seznamte s podmínkami přijímacího řízení pro vaší vysokou školu. Navštivte webové stránky univerzity nebo fakulty kam se hlásíte, pročtěte si podmínky přijímacího řízení, včetně seznamu doporučené literatury a nezapomeňte si stáhnout testy z minulých let, které vám s přípravou mohou značně pomoci.

Rada 3 – Učte se to nejdůležitější

Při přípravě na přijímací zkoušky je dobré řídit se jednoduchým pravidlem – učit se to nejdůležitější. Nikdo není takový génius, aby se naučil skutečně veškerou doporučenou literaturu. Je proto lepší mít povšechny přehled než něco důležitého přeskočit nebo se učit detaily, které k ničemu nejsou. Zejména předměty jako jsou matematika, fyzika nebo chemie se moc zpaměti učit nedají a je potřeba pochopit základy a na těch stavět.

Pokud se hlásíte na školu, kde jsou náplní přijímacího řízení psychologické testy, je dobré se předem seznámit s typem psychologického testu, který budete skládat. Na samotný test se toho mnoho nenaučíte a budete muset spoléhat na vaši osobnost.

Rada 4 – Pozor na dvoukolové přijímací řízení

Pokud jsou přijímačky na vaši školu dvoukolové a jejich součástí je ústní pohovor, bývá pravidlem, že ústní pohovor rozhoduje o vašem přijetí či nepřijetí. Je proto důležité působit vyrovnaně, sebevědomě (ovšem ne přehnaně) a dokázat si obhájit vlastní názor. U některých škol se na to dost hledí. V případě ústního pohovoru jsou však přijímačky tak trochu loterií, protože každá komise je jiná a i profesoři a docenti na vysokých školách jsou jenom lidé, takže mohou podléhat pozitivním či negativním emocím a nemusíte si spolu sednout. Pak hraje svou roli i štěstí.

Co říci závěrem?

Přijímacích zkoušek se nemusíte obávat pokud se na ně zodpovědně připravíte a zjistíte si předem co vás čeká a nemine. Tak hodně štěstí!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář