Hračky pro šikovné dětské prstíky

29.8.2011 | Autor: | Publikováno v Hračky

Malé děti se učí velice rychle a rodiče se mnohdy ani nestačí divit, co už  šikovné prstíky jejich dětí umí zase nového. Byla by škoda tuto touhu po poznání a po zdokonalování se nějak brzdit. Je tedy určitě vhodné obklopit dítě takovými hračkami, které budou rozvíjet nejen jeho schopnosti a dovednosti intelektuální, ale také motorické.

Pomineme kojenecký věk, kdy se samozřejmě také rozvíjí jemná motorika dítěte, zdokonaluje se úchop a koordinace. Zajímavější bývá až období kolem prvních narozenin. Dítě si již rádo hraje s hračkami, které mu umožní zažít pocit, že „něco dokázalo“. První na řadu přicházejí dřevěné kostky, které dítě staví na sebe jako komín. Ze začátku má velkou radost ze sestavení komínu o dvou kostkách. Ale postupem doby komín roste a je úžasné pozorovat rozzářená dětská očička, která pozorují, co samo dokázalo postavit. Ke slovu také přicházejí jednoduché skládačky nebo puzzle, které děti naučí, že celek je složen z jednotlivých dílů.

Když dítě sfoukne na dortu dvě svíčky, bývá připraveno čelit i těžším úkolům. Zkuste mu nabídnout šňůrku a korálky. Uvidíte, co snahy ho bude stát strefit se do dírky a navléknout korálek. A potom ta radost, když se to podaří. Pro usnadnění prvních pokusů je vhodné pořídit maxi korále, které mají otvor dostatečně velký, aby se prckům lépe strefovalo. Pomůže i navlékání na špejli místo na šňůrku. Důležité je, že se dítě dokáže chvíli soustředit na daný úkol a pak má radost z úspěchu. Není snad třeba připomínat, že za každý úspěch (navlečený korálek, sestavené puzzle nebo postavený komín) je nutné dítě pochválit a povzbudit jej do dalších pokusů.

Jaké další hračky zabaví šikovné prstíky?

Kromě kostek, korálů a skládaček je na trhu obrovské množství dalších hraček, které rozvíjejí jemnou motoriku. Můžou to být různá dětská šitíčka (dítě provléká provázek různými otvory), labyrinty (dítě posouvá kuličku po různě zakřivených drátcích) nebo výtvarné hračky, kdy má dítě za úkol něco vybarvovat (např. Domalujte doma – DoDo).

Pro starší děti jsou určeny různě těžké hlavolamy (nejznámější je asi Ježek v kleci, ale nabídka je mnohem širší) nebo tzv. 3D puzzle (dřevěné skládačky, ze kterých je možné postavit trojrozměrný předmět). Zkrátka a dobře prstíky není dobré nechat zahálet v žádném věku a tak se snažme je užitečně zaměstnat.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář