Hračky, které rozvíjejí dětskou motoriku

27.7.2011 | Autor: | Publikováno v Dětské zboží, Hračky

Od první chvíle, kdy naše vytoužené děťátko spatří světlo tohoto světa, se začíná vyvíjet. Vývoj je zpočátku nepatrný a pozvolný, vždyť se ten malý tvoreček nejprve musí vzpamatovat z příchodu na tento svět. Ale postupem doby začne miminko dělat obrovské pokroky téměř každý den a abychom mu jeho vývoj usnadnili, volíme pro něj tzv. motorické hračky. To jsou hračky, které rozvíjejí schopnosti dětí.

Motoriku můžeme rozdělit na jemnou a hrubou. Hrubá motorika se týká především pohybu – lezení, chůze, skákání, běhání, atd. Je dobré dítěti umožnit v bezpečí provádět všechny možné druhy pohybu, podat mu v případě potřeby pomocnou ruku, ale nesnažit se ho za každou cenu chránit. Vždyť i ty všechny pády jsou k něčemu dobré – dítě si uvědomí, jakým způsobem daný pohyb rozhodně neudělá a příště již bude opatrnější.

Oproti tomu jemná motorika se týká šikovnosti prstíků. Nejprve je úspěch, když miminko vědomě uchopí hračku, přendá ji z jedné ručičky do druhé, atd. Postupem doby děťátko naučí svoje prstíky „poslouchat“ a opět budou pokroky vidět téměř každý den. Jemnou motoriku můžete procvičovat různými hrami a pomocí různých hraček.

Hračky vhodné k rozvíjení jemné motoriky

  1. stavebnice – jednoduché dřevěné stavebnice, které dětem umožní nejprve stavět „komín“ (ze začátku bude úspěch, když dítě na sebe postaví dvě kostičky a ty nespadnou) a postupem doby i různé domečky nebo hrady.
  2. skládačky a vkládačky – u skládaček je potřeba složit požadovaný obrázek nebo tvar z jednotlivých dílků a u vkládaček se vkládají jednotlivé obrázky nebo tvary do přesných otvorů. Nejprve dětem samozřejmě kupujte ty nejjednodušší typy těchto hraček a postupně obtížnost zvyšujte.
  3. šitíčka – není to opravdové šití, ale k procvičení jemné motoriky je tato hračka ideální. Dítě musí provlékat provázek jednotlivými dírkami a tak vlastně „šije“. Hračka může mít různé tvary (zvířátka, domeček) nebo je to jednoduchá deska s otvory.
  4. motorické labyrinty – u tohoto typu hračky dítě posunuje kuličku po různě zkrouceném drátu. Prstíčky se musí opravdu snažit, aby složitou dráhu dokázali překonat.
  5. korále a korálky – už velmi malé děti zvládnou navlékat maxi korále. Ty větší budou svoji šikovnost trénovat při navlékání menších korálků a mohou tak sami vyrobit například dárek pro maminku.
  6. puzzle a obrázkové kostky – cílem je z jednotlivých dílů sestavit obrázek. Dítě se tak naučí vnímat, že celek je složený z jednotlivých dílů a brzy mu půjde skládání velice dobře.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář