Fotky se krást nemají

28.5.2014 | Autor: | Publikováno v Finance, Hobby, Internet, Právo, Služby

I fotografie jsou autorské dílo a podléhají ochraně autorským zákonem. Proto jejich použití i na webových stránkách podléhá licencím a případným poplatkům. Nejde to tak, jak si dovolil jeden inzerent na bazos.sk, který do svého inzerátu vložil fotografii z komerční www stránky a dokonce namísto popisu věci, kterou prodává, dal odkaz na www stránku s testem tohoto produktu! Kdo má problém, prodejce nebo provozovatel inzertního serveru?

Kdo někdy zkusil takzvané produktové foto, tak zjistil, že to není úplně jednoduché. Navíc ne každý disponuje solidním fotoaparátem. A tak prodejci při vkládání inzerátu na inzertní server fotí své věci buď mobilem, nebo si pomohou, jak umí. Najdou fotku stejné věci jinde. Jak se říká „na googlu“.

Jenže Google není fotobanka, je to jen vyhledávač, který nám říká, kde se konkrétní fotografie nebo text nacházejí. To, že se dají technicky stáhnout do vašeho počítače ale neznamená, že je to legální. Můžete se na fotky dívat, texty číst, můžete na ně odkazovat, ale nesmíte je kopírovat ani používat. To ale nebránilo prodejci v inzerátu na internetovém bazaru, který ukradl fotku a dokonce v inzerátu dal odkaz na kompletní znění recenze věci, kterou sám prodával.

Prodejce zřejmě unikne postihu za krádež multimédia a ani provozovatel internetového bazaru nebude kontaktován. Co by se ale stalo, kdyby celou záležitost dostala do ruky specializovaná právnická firma na vymáhání autorských práv?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Spravuji tento i mnoho jiných webů, pokud máte zájem o spolupráci, neváhejte mne kontaktovat.

Tento autor zde publikoval zatím 77 článků.

Komentáře (1)


 1. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/0/e/0e56cf59-4a1c-49e7-a1be-a041a9736319/inzerujzdarma.cz/web/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 705

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/0/e/0e56cf59-4a1c-49e7-a1be-a041a9736319/inzerujzdarma.cz/web/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Bohužel, lidé obecně mají dojem, že cokoliv na internetu je k dispozici zdarma k jakýmkoliv účelům. O příčinách tohoto nešvaru bychom mohli debatovat do nekonečna. Vymahatelnost je díky neschopnosti české justice i úřadů naprosto žalostná.

  Focení prý není práce a nic to nestojí – ale je to trošku jinak http://diginomad.cz/jak-vznika-profesionalni-fotka-a-co-to-stoji/

  Nejsmutnější je, že není problém sehnat spoustu fotek legálně zdarma a spoustu jich jde doslova za pár korun koupit. Nabídka fotobank dnes dosahuje nějakých 25-30 mio fotek a cena při větším odběru jde běžně na 10-20 Kč za kus. Opravdu je nutné fotky krást?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Napsat komentář