Bezpečnost práce v malých firmách

16.2.2016 | Autor: | Publikováno v Podnikání

Kdo nic nedělá, nic nezkazí, říká se. A kdo něco dělá, občas se může zranit. V domácí dílně nebo na zahrádce to vyřeší náplast, ale ve firmě znamená pracovní úraz, byť drobný, celkem velký kolotoč papírů a dokumentace. Jak být připraven na plnění všech předpisů bezpečnosti práce a požární ochrany, když ve firmě pracuje pár lidí?

Naše legislativa vyžaduje od zaměstnavatelů, tedy nejen velkých akciových společností, ale i od malých s.r.o., téměř stejné povinnosti na úseku ochrany zdraví zaměstnanců. Nejde jen o to, že se musí někdo ze společníků nebo manažmentu této problematice pravidelně věnovat, ale potřebuje i odborné znalosti. A přiznejme si, pro firmu je důležitější obrat, než „nějaké papíry“. Ale jen do doby, kdy se něco přihodí nebo do společnosti přijde kontrola BOZP.

Málokdo si uvědomuje, že bezpečnost práce není jen o správném vypsání papíru v případě zranění pracovníka. Že je to spousta preventivní činnosti na pracovištích, která mají zabránit možnosti vzniku úrazu, která mají připravit firmu na moment, kdy se něco přihodí, aby se pak postupovalo podle vypracovaných plánů postupů. V konečném důsledku je bezpečnost práce na pracovišti pro zaměstnavatele velmi náročným souborem povinností a jejich neplnění nemá za následek jenom úrazy ale i vysoké pokuty.

Tak jako je běžné, že starosti s účetními doklady přenese společnost na externího dodavatele, tedy účetní firmu, která přebírá plnou odpovědnost za správnost a přesnost účetnictví a zastupuje společnost před kontrolou z finančního úřadu, úplně stejně funguje outsourcing BOZP. Všechny povinnosti, které se týkají firmy ohledně bezpečnosti práce převezme za vás specializovaná firma. Vypracuje všechny zákonem požadované dokumenty s ohledem na specifika vašeho provozu, postará se o pravidelnou zákonem vyžadovanou aktualizaci dokumentace a když vás svou návštěvou poctí kontrola BOZP, bude se jí věnovat kompetentní pracovník se znalostí nejen předpisů BOZP, ale i vaší firmy.

Přesuňte zákonné povinnosti na specialisty a věnujte se svému podnikání.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Spravuji tento i mnoho jiných webů, pokud máte zájem o spolupráci, neváhejte mne kontaktovat.

Tento autor zde publikoval zatím 77 článků.

Napsat komentář