Zůstanou po nás zápisky?
Sledoval jsem dnes dokument o cestě Alexandra Makedonského do střední Asie a o tom, jak lidé z jeho výpravy překládali babylonské klínové písmo do řečtiny a tyto informace dále posílali do rodné země. A jak zcela určitě řečtí učenci měli k těmto informacím přístup a své znalosti stavěly na nich.
Část znalostí byla zapomenuta, když bylo zapomenuto původní klínové písmo. Když později byly objeveny hliněné destičky, kde na jedné straně bylo klínové písmo a na druhé řecký překlad textu, podařilo se rozluštit mnohem více původních textů.
Z nalezených předmětů a dokumentů po starých civilizacích se mnohé dozvídáme o tom, jak žili a jaké měli vědomosti a znalosti. Jsou to nenahraditelné zdroje.
My všechno řešíme elektronicky. Namísto Vánočních pohlednic posíláme SMSky, namísto dopisů píšeme emaily nebo kecáme na Facebooku nebo jiném chatě. Knihy a časopisy máme také elektronické, dokonce i smlouvy a faktury. Fotografie a filmy ukládáme do digitálního cloudu. Pokud náhodou do této planety vrazí nějaká kometa nebo bouchne trochu větší sopka, co po nás zůstane?
V muzeích často vidíme historické knihy nebo dopisy slavných osobností, které se po nich zachovaly jako významná památka. Pokud o třicet let otevřou muzeum dnes slavného a významného člověka, co budou ukazovat? Screenshot jeho Facebookového profilu? Nebo jeho tweety?
Žijeme tuto dobu v duchu hesla „Rychle, rychle, povrchně“. Není čas trochu zpomalit?

Autor: admin
Spravuji tento i mnoho jiných webů, pokud máte zájem o spolupráci, neváhejte mne kontaktovat.
Tento autor zde publikoval zatím 77 článků.