Obrázky na web zadarmo

20.5.2014 | Autor: | Publikováno v Hobby, Internet, Služby

Každý, kdo píše svůj blog, naráží na problém ilustračních fotografií. Kde je vzít a nekrást? Jeden obrázek je za sto slov a proto je více než vhodné každý post doplnit jedním či dvěma obrázky. A když nemáte v zásobě vlastnoručně nafocené obrázky, není mnoho možností, jak svůj text doplnit fotografií. Legálně. Nyní jedna přibyla. Zdarma.

Problém ilustračních fotografií musí řešit každá redakce či vydavatelství, ať už velké nebo malé, ať už internetové nebo klasické. Dnes, kdy lidé „nemají čas“ a blog, magazín nebo časopis více proletí, naskenují, než přečtou, jsou vhodné fotografie potřebné. Mají upoutat, naznačit téma článku, přitáhnout čtenáře. A kdo si zkoušel fotografie k textům dělat sám, ten určitě zjistil, že je to velmi drahé a časově náročné.

Fotografie dodají fotobanky

Právě pro podobné případy existují fotobanky. Fotografové své snímky přidají do sbírky a vydavatelé si zase z nich vyberou a koupí. Za podstatně menší peníz, jako kdyby si fotku měli jít nafotit sami nebo koupit přímo od fotografa. Některé rozměry fotografií jsou k dispozici pro weby zdarma, dokonce existují celé fotobanky s fotkami zdarma (s jistými omezeními).

No stále existovaly případy kradení fotografií a jejich používání v rozporu s licencemi. Někteří lidé si myslí, že když „našli fotku na googlu“ tak si ji mohou zkopírovat, uložit a použít na své stránce. Není tajemstvím, že takto uvažuje velká skupina uživatelů Facebooku.

No stejně postupuje i část vydavatelů internetových magazínů, a to už nejsou jen lidé, to jsou malé či velké firmy. Občas někoho „vymákli“ firmy, vymáhající licenční poplatky i s pokutami, ale velké fotobanky s krádežemi svých fotografií bojovali neustále. Jedna z nich se rozhodla svůj problém přetavit v příležitost.

Miliony fotografií zdarma na web

Konkrétně Getty Images se odhodlala k dosud bezprecedentnímu kroku. Namísto pronásledování uživatelů, kteří fotku použili a nezaplatili, rozhodla se umožnit část svého portfolia zpřístupnit bez poplatku.

Záměrně píšu „bez poplatku“ a ne „zdarma“, neboť jak říká anglické přísloví, zdarma ještě nikdo nevečeřel. Celý vtip postupu Getty Images spočívá v tom, že fotku si z jejich fotobanky nemůžete stáhnout v libovolném rozlišení, ale na svou stránku ji umístíte pomocí iframe, rámce.

Fotka tedy nezabírá místo na vašem serveru, ale zobrazuje se přímo z serveru Getty Images. Firma si vyhrazuje právo kdykoli obrázek znepřístupnit, takže na vašem webu se zobrazí bílá plocha. V podmínkách použití takových rámců s uvolněnými fotografiemi se píše, že nemohou být použity pro komerční účely, za což se ale nepovažuje používání reklam na stránkách. Zajímavá formulace 😉 No a firma si vyhrazuje kdykoliv využít takový iframe k nějaké formě monetizace. Tedy že na těch, kteří její rámce budou využívat, nějak v budoucnu vydělat. A samozřejmě rámce dovolují sledovat web stránku, na které jsou umístěny.

Na českém s slovenském internetu se po oznámení fotobanky přestat bojovat s piráty a raději se snažit s nimi spolupracovat a vydělat jinak než dosud, objevila spousta článků. Jedni chválí postup společnosti, druzí kritizují novou metodu a prý nepřinese nic nového blogerům. Já to vidím tak, že Getty Images začala přemýšlet po novém, ale blogeři ještě ne. Alespoň ne všichni. Firma vidí příležitost dostat své fotografie mezi několik blogerů, získat na tom i nějaké info i nějaké peníze, ušetřit na boji a soudních sporech. Nyní jsou na řadě blogeři, aby takovou možnost využili. Pětatřicet milionů kvalitních fotografií je dobrá základna. Tam, kde Daniel Dočekal vidí problém, někdo vidí příležitost. Na webu Fotografie zdarma každému se objevily fotky z iframe Getty Images, které prezentují výběr z bohaté zásobárny, doplněné krátkým popisem. Zde si přece jen člověk dříve vybere, jak z milionů dalších. Pro jistotu, zde jsou podmínky používání fotografií z fotobanky Getty Images.

Takže ať si už píšete svůj osobní deníček nebo provozujete tématický blog, můžete od nynějška využít velké množství fotografií zdarma. Daniela Dočekala necháme plakat nad tím, že zdarma vlastně není zadarmo.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Spravuji tento i mnoho jiných webů, pokud máte zájem o spolupráci, neváhejte mne kontaktovat.

Tento autor zde publikoval zatím 77 článků.

Napsat komentář