Neber si půjčky – zblázníš se z toho!

13.5.2011 | Autor: | Publikováno v Dům a zahrada, Finance, Reality

Peníze hýbou světem a pokud je nemáme, bude se nám žít velmi těžko. Bez peněz si nemůžeme dopřát nejen dobré jídlo a pití, ale ani bydlení, vzdělání pro naše děti či lepší zdravotní péči. Peníze jsou prostě potřeba a všichni je musí nějakým způsobem vydělat. Protože v lidské povaze je touha mít všechno hned, bereme si často půjčky na nesmyslné nebo zbytné věci a nepřemýšlíme o důsledcích takových nákladů a o jejich vlivu na blaho naší rodiny.

Zbytečné půjčky

Doslova každý den se na nás z televize, internetu i novin valí nabídky různých půjček a úvěrů. Bankovní i nebankovní instituce nás lákají na půjčky bez ručitele, půjčky na domácnost či na půjčky bez potvrzení příjmů. Vesměs všichni slibují půjčky bez navýšení, ale skutečnost bývá zcela jiná a nakonec za půjčení peněz zaplatíme více než kolik by daná věc nebo služba stála, kdybychom si je koupili normálně za našetřené peníze.

Mnoho lidí si půjčuje na zcela zbytné věci jako jsou například domácí spotřebiče (Franta si koupil novou plazmovou televizi, tak já jí chci taky), auta (přeci nebudu jezdit ve starém autě, když moji klienti jezdí v Mercedesu a já bych vypadal jako chudák), dovolená (musíme s dětmi k moři, co by si o nás ve škole pomysleli, kdybychom nebyli u moře, ještě by se naší Marušce smáli) nebo dokonce na vánoční dárky (musím přeci synovi koupit to nové skvělé auto na dálkové ovládání, když ho už Pepíček pana ředitele od vedle má). Právě touha po srovnávání se s ostatními nás vede k půjčkám a zadlužování se a může nás smést do dluhové pasti, ze které se jen velmi obtížně utíká.

Jak si nepůjčovat na nesmyslné věci?

Pokud máte tendenci srovnávat se s ostatními a trpíte pocitem, že musíte mít všechno co soused, zapomeňte na to. Pokud na to nemáte, prostě si to nekupujte na půjčku, ale raději se snažte našetřit si a potom si udělat radost. Uvidíte, že radost, kterou zažijete, pokud si na nějakou věc nebo službu ušetříte, bude mnohonásobně větší než u věci nebo služby koupené na úvěr. Vždycky myslete na to, že půjčené peníze budete muset dříve nebo později vrátit a pokud nebudete splácet, můžete se dostat do velkých problémů a přijít doslova o všechno. Je proto lepší vždy si půjčku pořádně rozmyslet a nepůjčovat si na zbytné věci.

Jediná rozumná půjčka je na bydlení

Vzhledem k tomu, že jen málokdo z nás má peníze na bydlení, je úvěr na bydlení (ať již hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření) často jedinou šancí jak si pomoci k vlastnímu bytu nebo domku. I zde by ale měla platit zásada půjčovat si přiměřeně svému příjmu a myslet na zadní kolečka (pokud nemám na kuchyň od Koryny tak si koupím levnou kuchyň z Bauhausu, apod.).

Dluhy jsou opravdu noční můrou, která vás bude tížit a trápit dokud je nesplatíte. Proto je vždy potřeba zvážit zda vám bezesné noci, neklid a nepohoda stojí za chvilkovou radost z dovolené nebo televize pořízené na dluh.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář