Montované dřevostavby a jejich výhody

14.7.2011 | Autor: | Publikováno v Dům a zahrada

Chystáte se stavět rodinný dům a jste ve fázi přemýšlení, pro jaký dům se rozhodnout? Typový dům nebo vlastní projekt? Zděný dům nebo dřevostavbu? Bungalov nebo patrový dům? Otázek je možná ještě více, ale alespoň na některé vám dá odpověď tento článek, ve kterém jsme pro vás shrnuli největší výhody montovaných dřevostaveb.

Za dřevostavbu lze v podstatě označit každý dům, kde bylo ve velké míře jako stavební materiál použito dřevo. Jsou to tedy sruby, roubenky nebo montované dřevostavby. Sruby i roubenky jsou krásné domy, ale díky svému historickému vzhledu je rozhodně není možné postavit kdekoliv. Naproti tomu mají dřevostavby montované ze sendvičových panelů  vzhled jako kterýkoliv jiný zděný dům a to, že jsou ze dřeva, může být přiznáno více či méně, podle přání zákazníka.

Výhody montovaných dřevostaveb

  • rychlost výstavby – v montované dřevostavbě můžete bydlet již do 3 měsíců od počátku výstavby.
  • nízká spotřeba energií – díky stavbě ze sendvičových desek dochází k výrazné úspoře spotřeby energií.
  • nižší cena – nižší cenu domu ještě zvýhodňuje možnost okamžitého bydlení ihned po dostavbě domu.
  • stavbu je možné provádět během celého roku – výkyvy počasí a teplot nemají vliv na montáž domu.

Nevýhody montovaných dřevostaveb

Jak se říká, každá mince má dvě strany a bylo by nesprávné popsat jen výhody a nezmínit se o nevýhodách montovaných dřevostaveb.

  • užší nabídka typů domů – zákazník si může vybrat z nabídky typových domů dané společnosti, ale individuální projekt není často možné realizovat. Na druhou stranu je ve většině případů snadné vyhovět přání zákazníka alespoň co se týká vnitřního uspořádání domu.
  • silnější přenášení zvuků uvnitř domu – tuto nevýhodu lze alespoň částečně eliminovat použitím kvalitnější akustické izolace.
  • komplikace s dopravou – velké stavební dílce a nutnost jejich sestavování pomocí jeřábu se může na některých pozemcích jevit jako neřešitelný problém.

Montovaná dřevostavba jako nízkoenergetický nebo pasivní dům?

Ano, montované dřevostavby lze realizovat jako nízkoenergetické nebo pasivní domy. Stačí jen s projektantem domluvit, jaká opatření a úpravy bude nutné udělat, aby dům dosáhl na požadované standardy. Abyste měli představu, jak moc můžete těmito opatřeními ušetřit – starší dům má roční měrnou potřebu tepla 200 a více kWh/m², standardní novostavba 70 – 120 kWh/m², nízkoenergetický dům 20 – 50 kWh/m² a pasivní dům 5 -20 kWh/m². Z toho je tedy patrné, že i když je počáteční investice větší, nabízí nízkoenergetický dům do budoucna čím dál větší úspory (vzhledem k tomu, že ceny energií neustále rostou). Počáteční investice se vám tedy již poměrně brzy vrátí.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Komentáře (1)

  1. Alena

    Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/0/e/0e56cf59-4a1c-49e7-a1be-a041a9736319/inzerujzdarma.cz/web/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 705

    Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/0/e/0e56cf59-4a1c-49e7-a1be-a041a9736319/inzerujzdarma.cz/web/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

    Také doporučuji dřevostavby Haas Fertigbau, bydlíme v ní od minulého roku a je to skvělé. Obzvláště oceňuji jejich profesionální přístup a německou kvalitu. Náš bungalov byl postaven během 2 měsíců na klíč, ten stavební systém je opravdu úžasný, doporučuji prohlédnout jejich postup výstavby rodinného domu!

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Napsat komentář