Kvalitní nářadí pro kutily

18.4.2012 | Autor: | Publikováno v Dům a zahrada, Hobby

Jsou tři věci, bez kterých se žádný kutil neobejde – čas, nápad a kvalitní nářadí. Čas si kutil na svůj koníček vždy udělá, nápady obvykle také nechybí a kvalitní nářadí si musí každý kutil pořídit podle svého zájmu.

Ať už rádi pracujete se dřevem, kovem nebo kamenem, bez kvalitního nářadí by vás práce brzy přestala bavit. Je pravda, že kvalitní nářadí sice stojí více, ale zase vám vydrží. Pokud takové nářadí nepoužíváte denně, můžete si být jisti, že vám vydrží téměř navěky. V tomto článku se seznámíme se dvěma typy nářadí – brusnými kotouči a různými typy kleští.

Brusné kotouče

Brusné kotouče se používají pro broušení různých materiálů (nerez, ocel, litina, hliník, kámen). Využijete je při broušení svárů, odlitků nebo při odhrotování. Brusné kotouče se používají v ručních nebo úhlových bruskách. Piktogramy uvedené na kotoučích uvádějí, na co je konkrétní kotouč určen a také je zde uveden rozměr a otáčky kotouče.

Brusné kotouče s modrou etiketou jsou určeny k opracování nerezových a ocelových materiálů, žluté kotouče využijete při broušení hliníku, stříbrné na ocel, tyrkysové na litinu a zelené na broušení kamene. Další údaj, který na etiketě naleznete, je označení kvality podle normy EN 12413. První písmeno označuje materiál, ze kterého je kotouč vyroben, následuje číslo, které udává velikost zrna na kotouči, poté je písmenem označena tvrdost kotouče (A – nejměkčí kotouč až Z – nejtvrdší kotouč). Za pomlčkou je písmenem označen materiál pojiva a číslicí typ kotouče (41 – rovný a 42, 27 – zkosený).

Různé typy kleští

Pokud hledáte kvalitní kleště za rozumnou cenu, jistě si vyberete ze široké nabídky kleští Knipex.

  • armovací kleště – používají se k vázání rabicového pletiva
  • kleště pro instalatéry – do této kategorie patří různé typy maticových klíčů na armatury, hasáky nebo sika kleště
  • štípací kleště – využijete je při stříhání různě tvrdých drátů i jiných materiálů (např. plastu)
  • kombinované kleště – tak zvané kombinačky má mezi svým nářadím určitě každý kutil. Je to nářadí, bez kterého se nelze obejít.
  • elektrikářské kleště – elektrikáři je využívají pro štípání, odizolování a ohýbání drátů
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář