Je pasivní příjem skutečně pasivní?

18.2.2013 | Autor: | Publikováno v Finance, Internet, Podnikání

money V posledním období mám pocit, že se častěji začalo mluvit a psát o takzvaném pasivním příjmu. Měl by to být takový druh výdělku, který není závislý na úsilí a času, který mu věnujete. Na rozdíl od práce v zaměstnání, kde musíte odpracovat určitý počet hodin nebo podat určitý výkon a od něj je závislá výška výplaty. Ale například pronájem bytu, který bývá dáván za typický příklad pasivního příjmu, nezáleží na tom, kolik času děláte. Je ale pasivní příjem skutečně pasivní?

Dostávat rentu, tedy pravidelný příjem, aniž by hnul prstem, to je asi sen mnoha lidí. Pro to třeba ale nejdříve něco udělat. Důchodci, kteří takový příjem dostávají, museli dlouhá desetiletí odpracovat a ne vždy v lehkých podmínkách. Majitelé nemovitostí, kteří je pronajímají, museli nejdříve dobře vydělat a pak investovat. A pak kontrolovat dodržování nájemních smluv, technický stav nemovitostí a nezřídka vymáhat placení nájemného a po vyhození neplatičů shánět nové a spolehlivější nájemníky. Nezdá se mi, že by toto byl opravdu pasivní příjem.

Dalším příkladem pasivního příjmu je provozování internetových stránek se zobrazováním placené reklamy. Jenže na reklamu klikají jen lidé a aby lidé přišli na stránku, je potřeba mít články. A ty je třeba také psát. Takže ani toto nevypadá na velmi pasivní příjem. Navíc, pro příjem z reklamy na internetu je třeba mít možnost fakturovat, čili mít živnost. A vést účetnictví. Ani to nevypadá velmi na pasivní příjem.

Pokud nejste dost hloupý, aby na vás sedlo unavené štěstí a vyhráli jste v loterii, nezbývá vám nic jiného, jen pracovat, odvádět daně a čekat, kdy zestárnete, a doufat, že ve vašem důchodovém věku budou fungovat starobní důchody a že tento pasivní příjem bude stačit na to, abyste přežili.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Spravuji tento i mnoho jiných webů, pokud máte zájem o spolupráci, neváhejte mne kontaktovat.

Tento autor zde publikoval zatím 77 článků.

Napsat komentář