Jaký model letadla koupit

1.11.2014 | Autor: | Publikováno v Dětské zboží, Elektronika, Hobby, Hračky

Řídit model stíhačky je snem nejednoho chlapce ba i dospělého muže. Naštěstí dnes si můžete ve specializované prodejně koupit komplet, tedy model, příslušenství i řídící aparaturu a můžete začít létat. Zatímco v minulosti stavebnice vyžadovaly značný čas na své dokončení a byli z klasických materiálů, dnes je situace zcela jiná. A i podstatně širší výběr.

Klasické materiály jsou zejména dřevo (balsové, smrkové, překližka) a lamináty. Nevýhodou v rukou začátečníka je vysoký stupeň poškození při havárii, o které nemusí být mezi začátečníky nouze. Proto jsou dnes tak oblíbené modely letadel z pružných pěnových materiálů, často označovaných jako EPP (extrudovaný polypropylen) či ELAPOR, které jsou výrazně levnější při výrobě a současně mnohem odolnější vůči chybám začátečníků. Následky kontaktu se zemí modely z těchto materiálů snášejí velmi dobře a velmi snadno a rychle jsou opravitelné.

stavebnice

Moderní technologie pokročily i v oblasti řídících souprav. Vysílače dnes dodávány v setech s modely jsou téměř výhradně provozovány na volné frekvenci 2,4 GHz a nehrozí, tak jako v minulosti při vysílačích na 35 nebo 40 MHz, že při jejich provozu ohrozíte jiné podobně se bavící lidi, či dokonce zarušením cizího modelu způsobíte škodu na majetku nebo zdraví. Modely provozovány s vysílači na 2,4 GHz totiž mohou pracovat současně bez toho, že by se jejich vysílací kanály ovlivňovaly nebo byste se museli jiného pilota ptát, na kterém kanálu pracuje jeho vysílač, abyste zvolili jiný, pokud to váš vysílač a sada krystalů umožňuje. Dnes opravdu můžete svůj 2,4 GHz vysílač bez obav kdykoliv zapnout.

Jak laicky tyto dva druhy vysílacích systémem rozeznáte? Jednoduše podle antény. Starší systémy, vysílající na 27, 35 nebo 40 MHz používali výsuvnou prutovou anténu délky jeden až jeden a půl metru, nové 2,4 GHz vysílače mají krátkou pružnou anténu o délce několika centimetrů a u hraček je anténa nezřídka ukryta uvnitř vysílače.

hawk

Mnoha lidem se líbí především stíhačky z druhé světové války nebo i moderní proudové. Musíme vás však upozornit, že se jedná na ovládání ty nejnáročnější druhy strojů. A platí to jak při skutečných letadlech, tak i u modelů. Myslet si, že si pořídíme krabici, vše vybalíme, zapojíme kablíky a odstartujeme ke svému skvělému letu před celou rodinou, je naivní. Odstartovat se nám možná podaří, ale na zem se možná vrátíme podstatně dříve, než jsme plánovali a v podstatně jiném stavu. Ano, mám na mysli havárii. Tak jak se musíme naučit jezdit na kole, jak se učíme jezdit a ovládat předpisy v autoškole, tak se musíme naučit ovládat model letadla ve vzduchu. V televizi to možná vypadá jednoduše, ale praxe bývá náročnější. Možné zklamání si můžeme ušetřit správným výběrem svého prvního modelu letadla.

stihacky

Tak jako skuteční piloti začínají nejdříve na jednodušších strojích, měli byste i vy začít s modely, které jsou jednodušší na ovládání. A létají pomaleji, abyste měli čas na všechno reagovat. Postupně, jak získáváte zkušenosti, můžete přejít ke stále složitějším a rychlejším modelům. Co je ale nejdůležitější, při postupném získávání pilotních zkušeností nikomu neublížíte, neztratíte chuť do dalších pokusů a později si můžete pořídit vysněný model stíhačky, se kterou budete brázdit oblohu za vaším domem k obecnému němému úžasu všech přihlížejících.

K tomu vám přeji jen to, aby se počet vašich přistání rovnal počtu vašich startů.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Spravuji tento i mnoho jiných webů, pokud máte zájem o spolupráci, neváhejte mne kontaktovat.

Tento autor zde publikoval zatím 77 článků.

Napsat komentář