Fotografie na web bezplatne

8.3.2014 | Autor: | Publikováno v Internet, Právo

Fotografie, tak jako jiná díla, jsou autorsky chráněny zákonem a za jejich použití je třeba platit. Zdarma na svoji webovou stránku je možné vložit cizí fotografie za dodržení některých podmínek. A tou není to, že jste fotku „našli“ na Googlu, jak to rádi prezentují uživatelé Facebook profilů. Trestem za to může být odstranění fotky provozovatelem nebo zrušení celého profilu. Co ale dělat, pokud chcete použít nějakou fotku do svého článku na svém blogu?


Ideální by bylo použít fotografie, kterou jste sami nafotili, ale málokdo má takový rozsáhlý archiv, aby si mohl z něj vybírat. Takže zbývá jen sáhnout po jiných zdrojích. Pro účely poskytování fotografií na www stránky blogerů nebo na magazíny slouží fotobanky, které ve svých podmínkách definují, za jakých podmínek a za jakou cenu je možné fotografie použít. Některé fotky i zdarma.

Přesto se fotografie stále kradou. Je to podobné, jako s hudbou. Krádeží fotky z nějakého webu přichází o příjmy nejen fotobanka, jako zprostředkovatel obchodu, ale i fotograf, který se focením do fotobanky živí. A fotobanky neustále bojují se zloději.

Tento měsíc fotobanka Getty Images oznámila, že vzdává marný boj se zloději fotografií a místo toho uvolní asi 35 milionů fotografií pro použití na webech bezplatně. Zdá se vám to divné? Hledáte v tom háček?

Máte pravdu. Fotky není možné z fotobanky stáhnout, jen umístit na web v rámci, který generuje Getty Images. V budoucnu je možné kromě fotky v rámci očekávat i reklamu nebo jiný způsob výdělku. A stránky nesmí být vytvářeny za účelem výdělku, s výjimkou reklamy na stránce.

Říkáte si, jak je možné na takovém způsobu používání fotografií bez platby postavit web? Celkem jednoduše, jak je to na stránce fotografií zdarma. Pětatřicet milionů obrázků je přece jen příliš, že? Umíte si představit v tom listovat? Takže nějaký menší výběr by se hodil, ne?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Spravuji tento i mnoho jiných webů, pokud máte zájem o spolupráci, neváhejte mne kontaktovat.

Tento autor zde publikoval zatím 77 článků.

Napsat komentář