Dvakrát doživotí za methanol

22.5.2014 | Autor: | Publikováno v Finance, Podnikání, Právo, Zdraví

Český soud vynesl první rozsudky v methanolové kauze z před minulého roku. V roce 2012 se na českém trhu objevil alkohol, který zabil několik desítek lidí. Spotřebitelské balení totiž obsahovalo i methylalkohol, který je pro člověka prudce jedovatý. Ti, co nezemřeli, často trvale oslepli nebo mají jiné trvalé následky. Viníci tak byli tvrdě potrestáni. Opravdu?

Když se v havířovské nemocnici potvrdilo, že zdravotní problémy způsobuje methanol a že se do těla obětí dostal spolu s ethanolem, pálenkou kupovanou na běžně dostupných místech, spustila se v České republice panika. Ta vedla dokonce k prohibici, tedy úplnému zákazu prodeje alkoholu s určitým obsahem lihu a později k zavedení nejen nových kolků, ale i nových předpisů pro produkci a distribuci alkoholu.

Nakonec policie vypátrala největší sklady nelegálního alkoholu i lidí, kteří měli na svědomí míchání a distribuci takto připravené pijatiky mezi spotřebitele. Dva z nich nyní dostali od soudu doživotí. Je to dost za téměř čtyřicet mrtvých?

Reportáž z vynesení zatím nepravomocného rozsudku doprovázela na obrazovce veřejnoprávní české televize emocionálně laděná reportáž o slepém muži, který ztratil zrak po požití alkoholu, který koupil jeho bratr v stánku kousek od domu, kde bydlel. Je třeba říci, že ošarpaného domu, na první pohled mu dlouhá léta chyběly investice do jakékoliv údržby.

Charakteristický obrázek.

Chlap nemá peníze na pořádné bydlení, nemá na fond údržby, aby si svou bytovku dali do pořádku a starali se o její okolí, ale má na chlastání. Pravda, nejlépe levný chlast. A i prodavač ve stánku zřejmě zná své zákazníky. Pijatika z obchodu je jim drahá, okena zřejmě nechutná.

I vyšetřování methanolové aféry a vyjádření zainteresovaných pro média naznačují, že prodej nelegálního alkoholu byl v České republice dlouhodobou záležitostí, pouze v létě 2012 se to někomu vymklo z rukou a do lahví se dostal metanol. Otázkou je, zda někdo z gangu si chtěl přivydělat bokem nebo jen dodavatel chtěl vydělat víc, než obvykle a místo lihu ethanolu do směsi přimíchal líh metanol. Toxický ale levnější metanol.

V lahvích renomovaných výrobců se methanol nenašel, vždyť mezi postiženými otravou methanolem nebyli žádní vysocí manažeři, lékaři nebo jiní lidé ze střední třídy. Vše nižší třída, která má hluboko do kapsy, ale zato potřebu trvalého přísunu laciného pití. A tuto skupinu musí stát chránit i před jejich vlastní blbosti. Protože je jich tak mnoho, že kromě toho, že představují významnou voličskou základnu, která je snadno předvídatelná a snadno manipulovatelná, představují i jednoduchý zdroj nemalých příjmů ze spotřebních daní z lihu, piva a cigaret.

Stát si nemůže dovolit výpadky příjmů státního rozpočtu z alkoholu. Čert ber rozvrácené rodiny alkoholiků, jejich zničené zdraví a vandalismus. Hlavně, že platí a platí pravidelně a hodně. I při nízké ceně alkoholu ho kupují pravidelně a je jich tak mnoho, že je to zkrátka balík.

A tak rozsudky o doživotí, a v ostatních případech také enormně vysoké, až na úrovni dvojnásobku trestů, požadovaných v obžalobě prokurátorem, nejsou o smrti pár desítek lidí a stovkách s poškozeným zdravím jako dani za svou hloupost, ale jsou to tresty za ohrožení daňových příjmů státu.

V této souvislosti mi nedá nevyslovit pochybnosti o nezávislosti soudů.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Spravuji tento i mnoho jiných webů, pokud máte zájem o spolupráci, neváhejte mne kontaktovat.

Tento autor zde publikoval zatím 77 článků.

Napsat komentář