Chcete mít křišťálově čistou vodu v bazénu?

24.5.2011 | Autor: | Publikováno v Dům a zahrada, Zdraví

bazénová chemie Bazén má v současné době na zahradě spousta lidí. A nemusí se zrovna jednat o veliké bazény zapuštěné v zemi, mnoha lidem stačí (nebo musí stačit) i menší nadzemní bazén. Jejich pořizovací cena je poměrně nízká, ale radost z koupání velká. Ovšem každý bazén, tedy i ten menší, vyžaduje určitou péči. Jinak se postupem času z průzračně čisté vody stane špinavá břečka, která ke koupání neláká ani ty nejotrlejší jedince.

Co znečišťuje vodu v bazénu

Vodu v bazénech znečišťují jednak mechanické nečistoty (listí, tráva, hmyz), tak i přírodní mikroorganismy (viry, bakterie, řasy). S mechanickými nečistotami si poradí písková filtrace (tu se vyplatí pořídit i k nadzemním bazénům, které jsou standardně dodávány s kartušovou filtrací). Dobrou volbou je i zakrývání bazénu nějakou plachtou, která výrazně omezí znečišťování vody mechanickými nečistotami. Znečišťování vody různými mikroorganismy zamezí bazénová chemie. Musí být ovšem správně zvolená a pečlivě dávkovaná.

Dříve než použijeme bazénovou chemii

Bez správně fungující pískové filtrace je používání bazénové chemie pouhým vyhazováním peněz a čisté vody se stejně nedočkáte. Písková filtrace musí mít výkon odpovídající velikosti bazénu, pískovou náplň je nutno stále udržovat čistou (čistit pravidelně jednou za 14 dní) a pravidelně kontrolujte na manometru průchodnost pískové náplně. Kromě čisté pískové náplně je nutné mít čistý bazén – k čistění stěn a dna bazénu slouží bazénový vysavač. Teprve potom můžete přistoupit k použití bazénové chemie.

Jaké přípravky použít?

Vždy je nutné začít změřením hodnoty pH. Podle tohoto údaje použijete příslušný přípravek – ten, který je označen pH+, pH vody zvyšuje a ten, který je označený pH-, pH vody snižuje. Mějme na paměti, že voda v bazénu by měla mít hodnotu pH v rozmezí 7,0 až 7,4. Nesmíme zapomínat ani na dezinfekci vody – k tomu slouží chlorové tablety dávkované pomocí zásobníků. Množství chloru ve vodě je nutné pravidelně měřit a udržovat v rozmezí 0,3 až 0,5 mg/l.  Na trhu existují i další přípravky, které jsou určeny k řešení nějakého specifického problému – jsou to například přípravky určené k likvidaci řas, přípravky k šokové dezinfekci vody nebo takzvané vločkovače, které shlukují drobné nečistoty do větších celků a ty jsou pak lépe zachytitelné filtrací.

Shrnutí, aneb na co nezapomenout, aby voda v našem bazénu byla skutečně křišťálově čistá

  • pravidelně (jednou za 14 dní) čistěte pískovou náplň ve filtraci i předřadné košíčky čerpadla a skimmer
  • nezapomínejte na čištění stěn a dna bazénu bazénovým vysavačem
  • hrubší nečistoty sbírejte síťkou
  • pravidelně (2x týdně) kontrolujte hodnotu pH
  • dezinfikujte vodu pomocí chlorových tablet a nezapomínejte na pravidelné měření množství chloru ve vodě

Bazénová chemie vám pomůže nejen, když při měření hodnoty pH nebo množství chloru zjistíte odchylku od doporučovaných hodnot, ale také v případě náhlých změn kvality vody (špinavá, zakalená nebo zelená voda).

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Tento autor zde publikoval zatím 7 článků. Autor o sobě neposkytl žádné další informace.

Napsat komentář