Budeme mít prvňáčka!

9.2.2012 | Autor: | Publikováno v Dětské zboží, Hračky

Zápisy do 1. tříd jsou již v plném proudu, a pokud se tento významný den týká i vašeho dítka, je dobré si uvědomit pár zásadních věcí. Především nestresujte sebe ani dítě a neberte zápis jako nějakou zkoušku.

Zápis je sice významným dnem v životě dítěte i jeho rodičů, ale rozhodně to není přijímací zkouška. Na školu dítě připravujeme v podstatě od jeho batolecího věku, kdy mu čteme pohádky, společně malujeme a tvoříme. Dítě se učí hrou v podstatě od svého narození a různé motorické a didaktické hračky mu v tom velice dobře pomáhají. Proto není nutné před zápisem zavalit dítě spoustou nových informací. To mu jistě neprospěje a spíš ho tím znejistíte.

Co by měl předškolák umět k zápisu?

Neděste se tohoto nadpisu. Nedočtete se zde spoustu novinek, které budete muset během týdne potomka naučit. Naopak, přesvědčíte se, že to jsou informace, o kterých běžně s dítětem mluvíte a které již dávno zná.

Dítě by mělo znát:
•    své jméno, věk a adresu bydliště
•    jména rodičů a sourozenců
•    základní geometrické tvary a barvy
•    základní domácí a lesní zvířata, případně i zvířata, která může vidět v ZOO
•    orientaci v prostoru – vědět, kde je nahoře, dole, vpravo, vlevo

Připravte se na to, že si paní učitelka bude s dítětem povídat a většinou se i veliký stydlín v pohodě rozpovídá. Paní učitelka dá také za úkol dítěti namalovat obrázek postavy (natrénujte to doma s dítětem, aby nezapomínalo na detaily, jakými jsou uši, nos, správný počet prstů), možná jej i požádá o převyprávění nějaké pohádky či odrecitování básničky. Opět se nemusíte ničeho obávat, děti znají ze školky tolik básniček, že ani nebudou vědět, kterou říct.

Zápis berte jako událost

Dítě se bude cítit velice důležitě, když mu sdělíte, že zápis je v pozitivním slova smyslu veliká událost. Je třeba se na ni slavnostně obléknout (to ocení především holčičky) a určitě si dítě zaslouží po zápise malou oslavu. Co takhle zajít do cukrárny nebo do restaurace na oběd? Doma potom může na potomka čekat nějaký dárek, kterým mu sdělíte, že už je z něj skoro školák. Může to být aktovka, penál, pastelky nebo třeba dětská tabule na psaní křídou. Panečku, to už si bude malý skoroškolák připadat jako úplný školák. Tabule můžete vybrat z mnoha rozměrů a provedení. Podle způsobu umístění si můžete zvolit tabuli stojící na dlouhých nožkách (k postavení na zem), tabuli na krátkých nožkách (k postavení na stůl) nebo tabule určené k zavěšení na zeď.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář