Bezlepková dieta – jediná cesta v boji s celiakií

13.2.2012 | Autor: | Publikováno v Zdraví

Celiakie je onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku, při kterém dochází ke změně povrchu sliznice tenkého střeva. Díky tomu se zmenšuje schopnost trávení a vstřebávání živin. Typickými příznaky celiakie jsou průjmy, bolesti břicha, úbytek na váze, únava. Toto onemocnění je v současné době neléčitelné a jediným řešením je dodržovat celý život tzv. bezlepkovou dietu.

Bezlepkovou dietu musí nemocný celiakií dodržovat celý život. I když při dodržování této diety vymizí všechny příznaky nemoci, neznamená to, že se člověk uzdravil. Bezlepková dieta bohužel nevede k vyléčení celiake. Je to pouze způsob, jak s nemocí účinně bojovat.

Co je to lepek?

Lepek, nebo-li gluten, je úhlavní nepřítel všech, kdo trpí nesnášenlivostí lepku. Lepek je obilná bílkovina obsažená v pšenici, ječmenu, žitě a ovsu. Při mletí mouky dochází k oddělení jednotlivých částí obilného zrna. Světlá mouka se vyrábí z bílé části zrna, které obsahuje 70 % škrobu a 30 % bílkovin (převážně lepku).  Lepek se tedy nachází ve všech výrobcích z pšeničné, žitné, ječmenné, špaldové nebo ovesné mouky, ale také v těstovinách, různých polotovarech, zmrzlinách, atd.

Bezlepková dieta znamená úplné vyloučení lepku z potravy. Jako náhrada za potraviny, které obsahují lepek, se používají potraviny, které lepek neobsahují. Jsou to brambory, rýže, kukuřice, luštěniny, jáhly, pohanka, amaranth, sója.

Principy bezlepkové diety

Na první pohled to vypadá jednoduše – nejíst potraviny obsahující lepek, ani výrobky z nich. Problém je v tom, že mnoho potravin obsahuje lepek ve skryté formě (mouka byla použita pouze jako přídavek). U takovýchto potravin je potřeba pečlivě sledovat složení výrobku. Jedná se například o polévky, omáčky, paštiky, kečupy, majonézy, uzeniny, výrobky z mletého masa, sójová masa, cukrovinky, zmrzliny, pudinky.

Dodržování bezlepkové diety je sice po všech stránkách náročné, ale zdraví vaše nebo vašich blízkých za to určitě stojí. A i bezlepková dieta se dá zvládnout. Pomoci vám například mohou speciální dietní jídla, která mohou být dovezena až k vám domů.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Autor:

Říkají mi Lacertus, protože vypadám jako čert. Ve volném čase se zabývám internetovým marketingem a provozováním několika různých webových projektů.

Tento autor zde publikoval zatím 148 článků.

Napsat komentář